Nedávno objevená naleziště zemního plynu by měla umožnit Egyptu přiblížit se k energetické nezávislosti. Již v průběhu příštího roku země plánuje navýšení domácí těžby o zhruba polovinu, za další dva roky má vzrůst na dvojnásobek současného objemu.

V letošním roce se Egyptu podařilo navýšit domácí těžbu plynu z přibližně 124,6 milionů metrů krychlových denně na  144,4 milionů metrů krychlových, tedy o zhruba 16 %. K výraznému růstu přispělo zahájení těžby v rámci první fáze projektu Severní Alexandria.

„Pole Zohr, Alexandria a Nooros jsou jedněmi z nejdůležitějších projektů, které navýší těžbu zemního plynu … a přispějí k soběstačnosti Egyptu v oblasti zemního plynu do konce roku 2018,“ uvedl tamní ministr ropného průmyslu Tarek El Molla.

Zmíněné tři projekty, včetně obřího naleziště Zohr, které v minulém roce objevily společnosti BP a Eni, by v součtu měly do začátku roku 2019 vést k růstu denní těžby o 130 milionů metrů krychlových.

Návrat k nezávislosti

Egypt v posledních letech nedokázal reagovat na růst poptávky po plynu, a navýšením domácí těžby plynu se země chce nezávislou na dovozu. Dovozový plyn by tak do Egypta měl podle současných plánů přestat proudit právě do začátku roku 2019.

Země podle agentury Reuters v současné době jedná s dodavateli zkapalněného zemního plynu (LNG) o možném odložení dodávek nasmlouvaných pro letošní rok a následném omezení dodávek v roce 2018.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *