ENTSOG upozorňuje na nutnost změn v plynové infrastruktuře spojených s klesající těžbou plynu v EU

Podle Evropské sítě provozovatelů přepravních soustav (ENTSOG) si klesající těžba zemního plynu v Evropě vyžádá nutné úpravy plynárenských soustav, a to zejména v zemích severozápadní Evropy. Tamní soustavy jsou totiž stavěné na místní nízkokalorický plyn, a nemusí tak být kompatibilní s plynem dováženým z jiných soustav.

V letošním vydání 10letého plánu rozvoje sítí ENTSOG uvádí, že současná plynová infrastruktura je již blízko k dosažení unijního cíle zcela funkčního energetického trhu. Projekty plánované v nadcházejících letech by navíc měly tuto situace ještě dále vylepšit.

Podle sdružení provozovatelů soustav vzrostla i bezpečnost dodávek plynu, kdy je sousčasná infrastruktura odolnější vůči přerušení některé z přepravních cest. Přesto však podle ENTSOG Evropu čeká v nejbližších letech řada nelehkých úkolů, včetně zajištění dodávek v oblasti severozápadní Evropy vzhledem k poklesu těžby v nizozemském ložisku Groningen, největším ložisku plynu v Evropě.

„Pokles evropské produkce je starostí na úrovni celé Unie – je ještě výraznější v případě těžby nízkokalorického plynu a to vzhledem k tomu, že nízko a vysokokalorický plyn nelze zaměňovat a počet ložisek nízkokalorického plynu je omezený,“ uvádí asociace ENTSOG.

Podle ENTSOG tak Nizozemsko, Belgie, Francie a Německo, které pokles produkce nízkokalorického plynu může zasáhnout nejvýrazněji, musí pracovat na plánech konverze svých soustav. Asociace rovněž upozorňuje na omezení propojení se sousedními soustavami, jimiž proudí vysokokalorický plyn.

Belgie, Francie i Německo již podle ENTSOG národní plány na úpravu soustav připravily a proces jejich konverze má zahrnovat výstavbu specifické plynové infrastruktury za účelem integrace soustav nízko a vysokokalorického plynu.

Celkově sdružení evropskou plynovou infrastruktury chválí, jelikož již nyní poskytuje dostatečnou flexibilitu pro přepravu plynu do oblastí poptávky ve většině částí Evropy.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *