Gazprom by letos mohl dodat do Evropy a Turecka rekordních 205 mld. m3 plynu

Ruské dodávky plynu do Evropy a Turecka by po loňském rekordu v hodnotě 194,4 mld. m3 mohly letos dosáhnout nové rekordní hodnoty. Podle vyjádření výkonného ředitele Gazpromu Alexeje Millera by se mohlo jednat až o hodnotu na úrovni 205 mld. m3.

Ruský plynárenský gigant Gazprom navýšil po mírném poklesu v červenci, který byl způsobený plánovanou odstávkou plynovodu Nord Stream, v srpnu dodávky plynu do Evropy. Podle předběžných odhadů by dodávky za prvních osm měsíců letošního roku měly dosáhnout 133,3 mld. m3, což je o zhruba 7 mld. m3 více než ve stejném období loňského roku.

O tom, zda bude udržená vysoká úroveň dodávek Gazpromu i ve zbytku roku, rozhodne vývoj ceny plynu. Ceny plynu na hlavních evropských obchodních uzlech v posledních týdnech prudce vzrostly. Spotové ceny plynu i ceny plynu pro čtvrté čtvrtletí letošního roku v největším evropském bodě TTF již přesáhly 26 EUR/MWh.

To znamená, že ruský plyn, jehož cena je v dlouhodobých kontraktech zpravidla vázána na cenu ropy, zůstává konkurenceschopný i přes růst jeho ceny.

Podle analýzy zahraničního serveru Platts se cena ruského plynu pro září letošního roku pohybuje v rozmezí 19,64-23,11 EUR/MWh. To je výrazně méně ve srovnání s cenou obdobného kontraktu na hlavních evropských obchodních uzlech, která tento týden překročila hranici 26 EUR/MWh.

Autor:4 odpovědí na Gazprom by letos mohl dodat do Evropy a Turecka rekordních 205 mld. m3 plynu

 1. loudil napsal:

  Největší stát světa prostě dodává Evropě nejvíc plynu. Přirozené, normální. Těžko to asi bude Nizozemí nebo Rumunsko, které nejsou na mapě ani vidět. V záchvatech současného rusofobního pyschopatického šílenství v zemích NATO a EU, které je diktováno z USA, mi to připadá jako milá upomínka světové reality. Psi štěkají /USA a NATO/ ,ale karavana jede dál !

  • Petr napsal:

   Souhlasím, co je nepřirozené a nenormální je hlavně to, jak se nepoučitelně pokaždé opakuje snaha různých „vyvolenců“ toužících po ovládnutí světa vrhnou se nedočkavě na Rusko (místo toho aby si ho když tak nechali nakonec).
   A i když někdy dočasně zaberou jeho území, tak pokaždé pravidelně nakonec skončí s obří ztrátou a přijdou díky tomu i o další dříve jinde zabrané oblasti.

   Časový seznam těchto bohy vyvolených antiruských nepoučitelných blbů –
   Mongolové
   Turci
   Napoleon
   Británie
   Japonsko
   Hitler
   Židé
   USA
   Západní kapitalistické korporace
   Dobroserská média a vlivové neziskovky

   Zatímco sousední Čína, která se zdá k válkám s Ruskem předurčená, místo toho pokaždé v dlouhých dějinách jakýkoliv konflikt s ním velmi rychle ukončila a šla minimálně na příměří.

   • loudil napsal:

    Je smutnou skutečností, že u nás byla přijata politika neustálého utahování šroubů v ostarkizaci Ruska. Stále více a více se – :“Bude přikládat pod kotel“. Rusové mají být u nás postupně tak nenáviděni jako Židé v nacistickém Německu či černoši rasisty z Ku Klux Klanu. Majetek ruských podnikatelů u nás bude vyvlastněn, Rusy nebude možné ubytovat v hotelích ani penzionech, hospody jim nebudou nalévat pivo. Každý kontakt s Rusem bude nutné ihned hlásit BIS. Rusové u nás pobývající budou nosit povinně na kabátě rudou hvězdu a budou se týdně hlásit k evidenci pobytu na policii. Naši filmaři budou muset povinně točit o Rusku a Rusech nenávistné filmy ,vykreslující je jen jako dobytek a zkázu lidstva. Kdo u nás o Rusku prohlásí něco pozitivního, tak bude vyhozen z práce. Vše má skončit vymazáním Rusů a Ruska z mapy světa. Důvod ? Překáží politice liberálních demokracií ,nejdou jim „na ruku“ jako servilní podržtaška typu norského kolaboranta Widkuna Quislinga… 80 % Rusů podporuje svého prezidenta, za což mají trpět. Mají totiž své vlastní myšlení, svůj vlastní názor. To je ale chyba ! Jediný názor povolený dnes je názor :“Made in USA“.

 2. Martin Hájek napsal:

  Tragikomické na tom je, že do náruče ruského medvěda žene Evropu boj s klimatem, tedy tam Evropu ženou právě ti, kteří Rusko obvykle přinejmenším mediálně upřímně nenávidí. V Kremlu se musí prohýbat smíchy, když vidí, jak se EU permanentně sebepoškozuje ve jménu světového blaha. Má to ale jeden háček, EU je zatím stále schopná platit za plyn stále tučnější částky, to nemusí být pravda donekonečna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *