Gazprom dodal loni do Evropy a Turecka rekordní množství plynu, do ČR mířilo 5,8 mld. m3

Ruský Gazprom dodal loni do Evropy a Turecka celkem 193,9 miliard metrů krychlových zemního plynu a překonal tak o 8,1 % předloňský rekord 179,3 miliard metrů krychlových. Největším odběratelem bylo Německo s 53,4 miliardami metrů krychlových.

Gazprom v loňském roce dodal do Evropy a Turecka rekordní množství zemního plynu. Rekordní dodávky zaznamenal Gazprom také v případě několika evropských zemí v čele s Německem, do kterého dodal 53,4 miliard metrů krychlových plynu, což je o 7,1 % více než v roce 2016.

Rekordní množství plynu dodal Gazprom také do Rakouska (8,5 miliard metrů krychlových, meziročně o 40 % více), Nizozemska (4,6 miliard metrů krychlových, meziročně o 9,7 % více) a Dánska (1,8 miliard metrů krychlových, meziročně o 1,9 % více).

Růst dodaného množství ruského zemního plynu byl v loňském roce zaznamenán také v případě Francie o 6,8 % na 12,3 miliard metrů krychlových, České republiky o 28 % na 5,8 miliard metrů krychlových a Slovenska o 24,5 % na 4,6 miliard metrů krychlových.

„Trend ročních rekordů ukazuje rostoucí poptávku evropských zemí po ruském plynu na jedné straně a spolehlivost našich dodavatelů dodat požadované objemy na straně druhé,“ řekl podle zahraničního serveru Platts Alexej Miller, CEO Gazpromu.

Vysoká poptávka po ruském plynu napříč Evropou byla začátkem roku 2017 způsobená chladným počasím a zůstala vysoká i přes léto a na podzim kvůli doplňování zásobníků plynu.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *