Gazprom odkoupí zbývající 50% podíl v konsorciu pro výstavbu Nord Stream 2

Představenstvo společnosti Gazprom v sobotu oficiálně schválilo nákup zbývajícího 50% podílu konsorcia Nord Stream 2 AG, které bude stát za výstavbou rozšíření plynovodu Nord Stream. Včera o tom informoval server Natural Gas World.

Konsorcium Nord Stream 2 AG bylo založeno za účelem plánování, výstavby a provozu plynovodu Nord Stream 2. Společnost, jejíž sídlo se nachází ve švýcarském městě Zug, byla původně vlastněna v Nizozemsku registrovanou dceřinou společností Gazpromu – Gazprom Gerosgaz Holdings BV.

V reakci na tlak ze strany polského antimonopolního úřadu odstoupily západoevropské společnosti, Engie, OMV, Shell, Uniper a Wintershall, z konsorcia. Ačkoliv stále podporují projekt, způsob poskytnutí finanční podpory z jejich strany prozatím nebyl stanoven.

Pro budování plynovodu bude využit švédský přístav

Švédská vláda na konci ledna upustila od svých námitek proti spolupráci ruského Gazpromu a jihošvédského města Karlshamm a uvedla, že projekt neohrožuje bezpečnostní zájmy země. Díky tomu může být pro výstavbu plynovodu využit švédský přístav na pobřeží Baltského moře.

Uvedení do provozu v roce 2019

Projekt Nord Stream 2 zahrnuje vybudování dvou plynovodů o celkové roční přepravní kapacitě 55 miliard m³ zemního plynu. Tím se zdvojnásobí stávající přepravní kapacita plynu z Ruska skrz Baltské moře do Německa.

Trasa Nord Stream 2

Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Celkové náklady projektu včetně nákladů na financování jsou předpokládány do výše 9,9 miliardy euro (267, 5 miliardy korun). Stavba 1 200 km potrubí by měla být zahájena v roce 2017 a uvedení do provozu je plánováno do konce roku 2019.

Výhrady proti projektu

V listopadu 2015 vyjádřilo výhrady k projektu 10 zemí, které poukazují na to, že rozšíření plynovodu Nord Stream je proti zájmům Evropské unie a ohrožuje stabilitu Ukrajiny. Pod dopis Evropské komisi se podepsali Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Řecko.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *