Baltic LNG terminál

Gazprom a Shell budou spolupracovat na projektu Baltic LNG

Gazprom a Shell spolu plánují vybudovat LNG terminál nedaleko Leningradu. V pondělí podepsaly dohodu za účelem založení společného podniku. V Současné době obě společnosti již spolu provozují jediný ruský LNG terminál Sachalin II.

V pondělí se sešli Alexey Miller, předseda řídícího výboru Gazpromu, a Ben van Beurden, generální ředitel Royal Dutch Shell. Dle prohlášení Gazpromu podepsali při své schůzce na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě dohodu za účelem vytvoření společného podniku (joint venture).

Dokument popisuje koncept ohledně společného podniku, který má zajistit financování pro přípravu, postavení a provozování LNG terminálu v okolí Leningradu. Po podepsání dokumentu budou následovat další kroky v implementaci projektu Baltic LNG. Spolu s podepsáním dohody také obě strany podepsaly další dokument, který jim umožňuje začít s předběžnou dokumentací projektu co nejdříve.

Baltic LNG

Nový LNG terminál bude vybudován v blízkosti mořského přístavu Ust-Luga nedaleko Leningradu. Jeho kapacita bude 10 milionů tun LNG ročně a zaměří se hlavně na dva trhy s LNG – Evropu a Latinskou Ameriku. Terminál bude postaven s využitím nejnovějších technologiích a výzkumu, především z Ruska.

Plánování projektu začalo v 2013, kdy Gazprom a oblast Leningradu podepsaly memorandum o porozumění. Zde se vláda oblasti Leningrad zavázala, že zajistí všechna potřebná povolení a dokumenty pro výstavbu terminálu. Poté v roce 2016 podepsal Gazprom se společností Shell memorandum o porozumění pro tento projekt.

První společný LNG projekt

Baltic LNG terminál nebude prvním společným úsilím Gazpromu a Shellu v tomto odvětví. Sachalin II na východu Ruska je v současnosti jediný ruský LNG terminál, který byl uveden do provozu v roce 2009.

Gazprom má v tomto projektu 50 % akcií plus jednu a Shell vlastní 27,5 % akcií mínus jednu. V roce 2015 tento terminál vyprodukoval 10,8 milionů tun LNG.

Do Sachalin II projektu kromě samotného terminálu patří i přilehlé podmořské ropné pole a naleziště zemního plynu.

Zdroj úvodní fotografie: www.gazprom.com

Autor:

Štítky: , , ,


4 odpovědí na Gazprom a Shell budou spolupracovat na projektu Baltic LNG

 1. Petr napsal:

  Nějaká podivná náhoda, jak se to stalo?

  Že Ukrajina, Polsko, Bulharsko a další východní státy mají podle nové někým kdoví kde vymyšlené a mediálně tlačené ideologie odmítat levný ruský plyn, a naopak státy jako Německo přez Northstream, Itálie a Řecko přez Southstream a zbytek Západní Evropy přez tento drahý terminál na LNG mají zase levný ruský plyn mít nově šanci odebírat maximálně.

  Paranoidnější východňár by snad řekl, že to museli vymyslet nějací velmi moudří (vychcaní) západní židozednáři.

  • Lubos napsal:

   A viete tieto vase demagogicke informacie aj nejako podlozit? Ukrajina a Polsko nechcu rusky plyn s politickych dovodov nic viac, nic menej. V Bulharsku zase nedostali rusi vynimku z tretieho energetickeho balika, lebo ho uz dostali na NordSream a preto vycuvali oni, lebo nemohly mat uplnu kontrolu. Dnes sa opat hovori v suvislosti s budovanym Turkstreamom a Tanapom o Grecko – Bulharskom plynarenskom Hub-e, takze klidne zustante paranoidni vychodnar, jestli chcete ale realita je jina. Doufam, ze jsem vas alespon trochu upokojil! 🙂

   • Petr napsal:

    Díky, ale já mám přímo i kontakty v zednářské lóži, takže „upokojení“ od nezasvěcených naivů na mě fakt nefunguje.

    • Lubos napsal:

     Takze, zadna argumentace, jake prekvapeni. Uspesne sa Oil & Gas researchem zivim uz nekolik let, tak si prosim nezasveceneho naivu odpustte. Ale ked uz mate kontakty v zednarske lozi, tak se s nami podelte o nejake informace, ja se rad neco novyho naucim.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *