Gazprom budova

Gazprom v letošním roce počítá s mírným růstem těžby plynu

Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním roce očekává nárůst své produkce plynu o zhruba procento na 475,8 miliardy krychlových metrů z loňských 471 miliard. Informoval o tom podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele firmy Vitalij Markelov ve vnitropodnikovém časopisu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Společnost je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

zemní plyn

Ilustrační foto

Firma v lednu oznámila, že její podíl na evropském trhu s plynem loni vzrostl na více než 35 procent ze zhruba 33 procent v roce 2016, a dosáhl tak rekordního maxima. Dodala, že její pozice na evropském trhu by se díky přetrvávající silné poptávce po plynu mohla dál zlepšovat.

Gazprom loni zvýšil vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka o osm procent na rekordních 193,9 miliardy metrů krychlových, a to navzdory snaze Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu.

Autor:Jedna odpověď na Gazprom v letošním roce počítá s mírným růstem těžby plynu

  1. Petr napsal:

    Pokles dodávek do EU nebude záviset na jejích krocích „o snížení závislosti“ na skoro vždy levnějším ruském plynu, ale podstatně víc na tom v kterém roce jestli brzo nebo až 2020 Rusko dokončí rozestavenou trubku do Číny, kam se zavázalo k tak velkým dodávkám, že bude muset snížit prodej v Evropě.

    Zároveň má nasmlouvané objemy u novějších plynovodů jenž přímo i vlastní do Turecka a Německa, takže nejspíš skutečně přestane dodávat drtivou většinu na Ukrajinu z prostého brzkého nedostatku dalšího zemního plynu.
    A tím skutečně brzy nastane dost podstatné zdražování plynu v EU ovšem drtivou většinou ve prospěch Ruska, i když podle původních západních plánů k tomu mělo dojít po roce 2019 doběhnutím původních smluv a paralelním vydíracím vyjednáváním Polska a Ukrajiny o velkém navýšení ceny za trubkovou přepravu přez jejich území.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *