Transkaspický plynovod

Italská vláda reviduje plán výstavby mezinárodního plynovodu TAP

Nová italská vláda znovu posuzuje dříve schválený plán výstavby italské části mezinárodního plynovodu Trans-Adriatic Pipeline (TAP). Plynovod TAP je součástí tzv. Jižního plynového koridoru, projektu v hodnotě 40 miliard dolarů (přes 872 miliard Kč), který by měl od roku 2020 dodávat do Evropy ročně kolem 16 miliard metrů krychlových zemního plynu a snížit její závislost na ruské surovině. Nový ministr životního prostředí Sergio Costa ho nazval „zbytečným“, uvedla agentura Reuters.

Trasa plynovou má vést z Ázerbájdžánu přes Gruzii, Turecko, Řecko, Albánii a pod mořem do jižní Itálie. Je součástí plánovaného jižního koridoru, jehož cílem je spojit země EU s novými zdroji zemního plynu. TAP se napojí na plynovod Transanatolian Pipeline (TANAP).

Sergio Costa prohlásil, že plán bude přezkoumám spolu s dalšími velkými projekty.

„Vzhledem k naší energetické politice, vzhledem k poklesu poptávky po plynu, se tento projekt dnes jeví jako zbytečný,“ uvedl ministr.

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Ilustrační foto

O budoucnosti plynovodu však budou rozhodovat i další členové vlády a jak podotýká agentura Reuters, Hnutí pěti hvězd (M5S) zastává radikálnější politiku v oblasti životního prostředí než jeho koaliční partner, Liga.

Poptávka po plynu v Itálii se v posledních letech zvyšovala, k deset let starému vrcholu má ale daleko.

Provozovatel plynovodu, konsorcium TAP, uvedl, že přesměrování plynovodu z území Itálie není alternativou a že přesměrování uvnitř Itálie může projekt odložit o čtyři až pět let.

Jižní část plynovodu, která je už vesměs dokončena, vede k Itálii z Ázerbajdžánu přes východní Evropu. Italská část má být dokončena do počátku roku 2020. Celá trasa plynovodů, v níž je TAP konečným článkem, bude měřit 3500 kilometrů.

Autor:4 odpovědí na Italská vláda reviduje plán výstavby mezinárodního plynovodu TAP

 1. Lubos napsal:

  Nejak im nesedia vase cisla, TAP ma podla mojich informacii stat okolo €4,5 miliardy a TANAP plynovod v prvej faze, ktora je z cca 90 % dokoncena okolo 8 miliard. Mozem sa spytat na zdroj vasich informacii?

  • Eduard Majling napsal:

   Dobrý den,

   článek jsme převzali v rámci zpravodajství ČTK, zdrojem byl zřejmě tento článek agentury Reuters, ve kterém se mluví o projektu v hodnotě 40 miliard USD. Z původního článku však není zcela jasné, že se jedná o náklady celého tzv. Jižního koridoru. Náklady na samotný TAP jsou skutečně odhadovány na přibližně 4,5 miliardy EUR.

   Děkujeme za upozornění, v článku jsme formulaci upravili.

   Přeji pěkný den,
   EM

  • Marie napsal:

   Cast z tech 40 mld je urcena na nova tezebni zarizeni v Kaspickem mori. V soucasnosti se totiz v Azerbajdzanu netezi dostatek plynu pro tento projekt. Obcas dokonce Azerbajdzan plyn kupuje od Ruska pro svoji potrebu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *