Japonsko se chystá provést další test těžby plynu z metan hydrátů z nalezišť pod mořským dnem. Podle zahraničního serveru Platts označil funkcionář japonského ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu nadcházející test za klíčový a jeho výsledky mají rozhodnout o budoucnosti komerční těžby tohoto paliva.

Ložisko metan hydrátu se nachází přibližně 80 km jižně od poloostrova Atsumi v oblasti podmořského příkopu Nankai, kde hloubka moře dosahuje zhruba 1 km. Samotný metan hydrát se však ukrývá dalších 300 metrů pod povrchem mořského dna

Japonsko provedlo první testovací těžbu již v březnu roku 2013, kdy v průběhu šesti dnů vytěžilo ze stejného ložiska 120 tisíc metrů krychlových plynu. Samotnému zahájení testovací těžby před čtyřmi lety předcházelo desetiletí podrobného výzkumu a testování různých technologií.

Podle Yukiho Sadamitsu, ředitele divize ropy a zemního plynu u japonského ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu, vrtná loď Chikyu již dorazila k ložisku a v nejbližší době zahájí práce na dokončení dvou testovacích vrtů. Samotná extrakce plynu by měla začít na přelomu dubna a května.

 „Jako součást tohoto procesu připravujeme i plán pro komercionalizaci metan hydrátů v horizontu příštích pěti až deseti let. V závislosti na výsledcích připravovaného testu budeme pokračovat v přípravě plánu v průběhu letošního fiskálního roku,“ řekl Yuki Sadamitsu.

Přestože je těžba plynu z metan hydrátů prozatím nerozvinutá, její případná komercionalizace by mohla Japonsku, jež je závislé na dovozu fosilních paliv, zajistit větší míru energetické nezávislosti. Jen zásoby pod mořským dnem jižně od Japonska by zemi vystačily na 10 let.

Plyn má proudit až měsíc

Během prvního testu v roce 2013 byla těžba zastavena po 6 dnech, ačkoliv podle původního plánu měla probíhat dva týdny. Na vině bylo zanášení testovacího vrtu pískem. Během nadcházejícího testu tak Japonsko otestuje polymery s tvarovou pamětí, které by měly podobné situaci zamezit.

Při současném testu by měla těžba jednoho ze dvou vrtů probíhat kontinuálně po dobu tří až čtyř týdnů, přičemž druhý vrt bude během týden trvající těžby sloužit k otestování další metody pro omezení zanášení vrtu pískem.

Ke dvěma testovacím vrtům budou dále navrtány i dva monitorovací vrty, které budou během testovací těžby sloužit ke sledování rozdílů v teplotách a tlacích v různých vrstvách mořského dna.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *