Domů
Plynárenství
Katar, největší světový vývozce LNG, hodlá zvýšit produkci zemního plynu
Net4gas provoz

Katar, největší světový vývozce LNG, hodlá zvýšit produkci zemního plynu

Po více než deseti letech Katar zrušil vlastní moratorium na novou těžbu z naleziště zemního plynu v Perském zálivu. Oznámila to společnost Qatar Petroleum. Pole, o které se Katar dělí s Íránem, je největší na světě.

Těžba z něho se na celkové katarské produkci zemního plynu podílí téměř 100 procenty, na příjmech země z exportu má 60procentní podíl.

Katar, který je největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG), uvalil moratorium na novou těžbu z tohoto ložiska v roce 2005, aby měl čas prozkoumat dopady rychlého růstu produkce. S ohledem na výsledky projektu Qatar Petroleum podle agentury Reuters předpokládá, že nová těžba zemního plynu v oblasti bude zahájena během pěti až sedmi let. Díky ní se celková produkce země zvýší zhruba o deset procent, tedy o 400 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně.

Katar je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), většinu příjmů však nemá z ropy, ale ze zemního plynu. V současné době zažívá v rámci příprav na Mistrovství světa ve fotbalu 2022 silný stavební boom a nové příjmy zemi umožní realizovat ambiciózní plány, upozornila agentura AP. Podle nedávného prohlášení katarského ministra financí na přípravu MS plyne ze státní pokladny každý týden téměř půl miliardy dolarů.

Natural gas
Ilustrační foto

Nicméně zrušení moratoria signalizuje, že Katar chce zvýšit svůj podíl na světovém trhu. Díky nové těžbě ho o pozici největšího vývozce zemního plynu na světě letos zřejmě připraví Austrálie.

Globální trh LNG se v současné době zásadně mění kvůli záplavě nabídky proudící především právě z Austrálie a Spojených států. Světovou jedničkou mezi producenty se přitom chce stát Rusko. Prohlásil to minulý týden ruský prezident Vladimir Putin.

Zatímco globální kapacity na produkci zkapalněného zemního plynu se s přívalem nabídky dostaly na roční úroveň 300 milionů tun, objem obchodu touto komoditou vloni činil 268 milionů tun, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se