Domů
Plynárenství
Kommersant: Gazprom bude potřebovat ukrajinskou plynovodní síť i v 2020
Ukrajinský plyn

Kommersant: Gazprom bude potřebovat ukrajinskou plynovodní síť i v 2020

Plynárenství
1 komentář
20. březen 2018, 13:09
ČTK

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude potřebovat ukrajinskou plynovodní síť i v roce 2020, po skončení platnosti tranzitní dohody. Infrastruktura v Evropské unii totiž nebude připravena pro odběr plynu z projektu Nord Stream 2, uvedl dnes server ruského listu Kommersant.

V závěru roku 2019, kdy vyprší platnost dohody o tranzitu ruského plynu, bude Gazprom s to posílat přes Nord Stream 2 maximálně 34 miliard metrů krychlových plynu ročně, zatímco projektovaná kapacita je 55 miliard. Z tohoto pohledu se uzavření nové smlouvy s Ukrajinou jeví jako nevyhnutelné, píše list.

Plynovod Eugal, který má na Nord Stream 2 navazovat a vést z pobřeží Baltského moře do Polska a České republiky, bude zřejmě dokončen až v závěru roku 2020. Uvedl to německý provozovatel plynovodů Gascade, stěžejní vlastník Eugalu.

V roce 2009 podepsaly Gazprom a Naftogaz dvě smlouvy o plynu. Jedna se týkala dodávek ruského plynu pro Ukrajinu a druhá tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Obě smlouvy jsou platné do 31. prosince 2019.

Vzhledem k tomu, že plynovod Nord Stream 2 nebude po tomto datu možné plně využít, neexistuje podle listu ani teoretická možnost, že by Gazprom tranzitní dohodu s Ukrajinou minimálně na rok 2020 nepotřeboval. Gazprom zprávu odmítl komentovat.

Gazprom kromě projektu Nord Stream 2 plánuje rovněž vybudování minimálně jedné větvě plynovodu TurkStream, která by přepravovala ruský plyn do jižní Evropy.

Gazprom budova
Ilustrační foto

Podle zprávy agentury Reuters z počátku března se mu však zatím nepodařilo dosáhnout konečné dohody s Tureckem. Kromě toho Bulharsko, Srbsko a Maďarsko je teprve ve fázi počátku výběrových řízení na výstavbu.

List spočítal, že Gazprom bude muset v roce 2020 přepravit přes Ukrajinu až 43 miliard metrů krychlových plynu, a to mu plynovody, které má k dispozici, zřejmě neumožní. Pokud se mu nepodaří objem sjednaných dodávek splnit, poruší dlouhodobé smlouvy s odběrateli, což může mít za následek pokuty a ztrátu miliard dolarů, píše Kommersant.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
21. březen 2018, 13:49

Tak hlavně dlouhodobé smlouvy byly pro Gazprom výhodné do teď, kdy globální cena plynu klesala, ale od letoška zase začíná dlouhodobě stoupat, tak by bylo pro Rusko výhodnější se na takové smlouvy vykašlat a když už prodávají diverzifikovaně do EU, Číny i globálně zkapalněný plyn, tak najet většinově na tržní dodávky za nejvyšší vysoutěžené ceny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se