Laggan Tormore

Laggan Tormore začal dodávat plyn do UK

Zemní plyn z Laggan Tormore, jednoho z největších hloubkových ložisek u Velké Británie, začal být v pondělí dodáván na pobřeží ke zpracování. Objem těžby zemního plynu z nového ložiska pokryje přibližně 8 % spotřeby Velké Británie.

Těžba zemního plynu ve zmíněném ložisku patří společnosti Total, která do ní investovala více než £3,5 mld. Produkce pomůže zejména ke zpomalení poklesu těžby ve Velké Británii, která je na minimech především kvůli poklesu cen plynu. Těžba je odhadována na přibližně 90 000 ekvivalentů barelů ropy.

“Laggan Tormore je klíčovou součástí pro růst produkce zemního plynu společnosti Total v roce 2016 a v dalších letech. Inovativní koncept těžby je prvním ve Velké Británii a navíc má výhodu ve zvýšené bezpečnosti a nízkých těžebních nákladech.“
Arnaud Breuillac, Total

Mapa Laggan TormoreStavba komplexu se protáhla o jeden rok, zejména kvůli nestabilnímu počasí v dané oblasti. V místě těžby dosahuje hloubka až k 600 metrům a zemní plyn je dopravován na pobřeží jedním z nejdelších plynovodů.

Výhodou nového projektu jsou relativně nízké těžební náklady, které jsou nižší než v mělčích oblastech Severního moře. Tyto náklady jsou v současné době pro těžaře klíčové, jelikož ceny plynu postupně klesají.

Laggan Tormore jsou dvě související ložiska. Ložisko Laggan bylo objeveno již v roce 1986, ale kvůli nedostatečnému objemu zemního plynu nebylo dále rozvíjeno. Až v roce 2007 bylo objeven ložisko Tormore, které těžbu ekonomicky odůvodnilo.

Ztráty těžařů v Severním moři

S výraznými problémy se potýkají také těžaři ropy v Severním moři. Kvůli klesajícím světovým cenám ropy došlo podle analýzy FT.com ke ztrátě až £6 mld. Analýza dále uvádí, že polovina z britských společností registrovaných k těžbě je ve ztrátě.

Podle energetického poradenství Wood Mackenzie je v současné době pozastavena těžba až 100 000 barelů a těžba dalších 3,4 mil. barelů denně je ztrátová.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *