Jedno z nejvíce slibných ložisek k těžbě břidlicového plynu dosáhlo na nový milník v počtu aktivních vrtů. Zatímco v době nejvyšších cen plynu v USA se počet vrtů v této oblasti pohyboval kolem 200, dnes není v provozu žádný.

Hlavním důvodem k útlumu těžby břidlicového plynu v USA jsou nízké ceny zemního plynu, které se propadly na méně než dvacet procent své ceny oproti maximům v červnu 2008. Tehdy se cena za milion britských termálních jednotek (MBTU) pohybovala mírně pod 13 dolary. Nyní se pohybují nad hranicí $2 za MBTU.

Cena zemního plynu v USA zdroj: EIA.gov
Cena zemního plynu v USA zdroj: EIA.gov

Pokles cen postupně přinutil místní těžaře k přesunu do lokací, ve kterých je těžba z břidlicových ložisek přístupnější a tedy méně finančně nákladná. Mezi takové formace se řadí např. formace Marcellus a Utica ve státě Pensylvánie a Ohio.

„Omlouvám se za toto sdělení, ale momentálně není v Barnett Shale žádný z vrtů v provozu. Naše poslední zpráva ukazuje, že žádný vrt není aktivní.“
LuAnn Zellner, RigData

V minulém týdnu oznámila společnost Baker Huges, že v Americe je 420 vrtů, z toho 332 vrtů těžících břidličnou ropu a 87 těžících zemní plyn (pozn. jeden vrt je veden jako smíšený).

Počet vrtů v USA
Klesající počet vrtů v USA zdroj: businessinsider.de

Ve stejném období v loňském roce bylo na území USA provozováno celkem 905 vrtů, z toho 679 vrtů pro těžbu ropy, 222 vrtů pro těžbu zemního plynu a 4 vrty smíšené.

Podle názoru analytika bude nutné, aby se ceny vrátily na úroveň kolem $6,5 za MBTU alespoň na šest měsíců, aby těžba plynu v oblasti Barnett Shale opět přilákala těžařské společnosti.

Oblast těžby břidlicového plynu Barnett Shale

Formace ložisek zemního plynu se nachází v americkém státě Texas v blízkosti města Forth Worth. V roce 2007 někteří odborníci označovali ložiska za jedny z největších ložisek na pevnině, což pochopitelně vzbudilo zájem mezi těžařskými společnostmi.

Mapa ložisek břidlicového plynu USA
Mapa ložisek břidlicového plynu a břidličné ropy v USA Zdroj: commons.wikimedia.org

Ložisko dle odhadů obsahuje až 73 mld. m³ zemního plynu, který je způsobilý k těžbě. Oproti jiným ložiskům břidlicového plynu se řadí spíše k ložiskům, kde je těžba plynu náročnější.

V této oblasti se nalézají i ropná ložiska, která jsou ale vzhledem k nízkému objemu ekonomicky životaschopná pouze při vyšších cenách ropy.

Úvodní obrázek: Flickr @ Nicholas A. Tonelli 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *