Domů
Plynárenství
MPO: Nord Stream 2 může zefektivnit využití české plynárenské sítě
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

MPO: Nord Stream 2 může zefektivnit využití české plynárenské sítě

Plynárenství
4 komentáře
5. listopad 2018, 15:17
ČTK

Plánovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře, může pomoci s naplněním české plynárenské sítě. Na dnešní podzimní plynárenské konferenci v Praze to řekl náměstek ministryně průmyslu pro suroviny a energetiku René Neděla. Stavbu plynovodu, který má být podle dřívějších informací hotový do konce příštího roku, dlouhodobě kritizují některé evropské státy a USA.

„Z pohledu ministerstva je názor na Nord Stream 2 jednoznačný. Končí nebo budou končit dlouhodobé kontrakty a my jsme zodpovědní za to, aby plynárenská soustava byla využívána co nejefektivněji,“ uvedl Neděla.

Nový plynovod může podle něj velmi pomoci pro zachování objemu plynu, který je přes Česko přepravován.

„Z technického a ekonomického pohledu tento projekt určitě podporujeme, tak aby tranzitní kapacity byly v České republice zachovány a abychom neměli nejdražší distribuci vůbec v Evropě. Samozřejmě vnímáme tranzit přes Ukrajinu a byli bychom neradi, kdyby bylo schvalováno, že by to mělo znamenat, že přes Ukrajinu nebude žádný tranzit,“ uvedl.

Plynovod Nord Stream
Ilustrační foto

Podle kritiků projektu jde stavba proti zájmům Evropské unie, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Například polský premiér Mateusz Morawiecki označil letos v květnu projekt za novou hybridní zbraň Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě.

Projekt několikrát ostře kritizovalo také Slovensko. Bratislava se mimo jiné v roce 2015 přidala k dopisu několika zemí proti rozšíření plynovodu. Česko se k němu tehdy nepřipojilo.

Obhájci projektu mimo jiné argumentují tím, že kritizující země se pouze bojí, že přijdou o nemalé příjmy z tranzitních poplatků.

Německá kancléřka Angela Merkelová v posledních měsících opakovaně zdůraznila, že není možné, aby Ukrajina kvůli plynovodu Nord Stream 2 zcela ztratila význam při transportu zemního plynu. Jak přesně to chce zabezpečit, ale neuvedla. Její vláda nový plynovod nadále považuje za rozumný projekt.

zemní plyn
Ilustrační foto

Nord Stream 2 ruského plynárenského koncernu Gazprom spočívá v rozšíření současného plynovodu Nord Stream. Na financování projektu se podílí také pět evropských firem – německé Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Společnosti, které zdůrazňují význam plynovodu, zatím do projektu investovaly kolem čtyř miliard eur (103 miliard Kč).

Provozovatelem tuzemských plynovodů je skupina Net4Gas. Celkový objem zemního plynu přepraveného společností dosáhl loni 42,5 miliardy metrů krychlových, meziročně 3,2 procenta méně. Pro potřeby Česka z toho bylo 8,5 miliardy metrů krychlových.

„Vnitrostátní přeprava meziročně vzrostla o 0,2 miliardy metrů krychlových, a to zejména z důvodů hospodářského oživení a chladného počasí v prvním čtvrtletí roku,“ uvedla už dříve společnost.

Zbývající část celkového objemu představoval mezinárodní tranzit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Lubos Vozar
5. listopad 2018, 16:25

No asi by neinvestovali tolke miliardy do prepravnej siete, keby sa to vyuzit nemalo, Zaujimavy by bol aj clanok o tom. Vsak Net4Gas Planuje Gazellu 2, modifikacie a installacie novych kompresorov v kazdej Kompreske. Novu kompresku Jirkov atd. Miliardy a miliardy korun su a budu v najblizsich 2-3 rokoch investovne, ale moc sa o tom nepise.

Ivan Novák
5. listopad 2018, 18:50

Snad bude druhá Gazela, na rozdíl od své sestry, otevřená pro regulovaný přístup třetích stran.

Petr Šebesta
5. listopad 2018, 19:26

Je smutné že tu MPO kope za strategickou společnost která je ale ze 100% vlastněna zahraničními subjekty: Allianz Infrastructure Czech HoldCo II S.à r.l. (50 %) a Borealis Novus Parent B.V. (50 %).

Takže veškerý zisk skončí za hranicemi.

Petr
6. listopad 2018, 09:23

Zajištění přepravy přez Ukrajinu ze strany Německa je velmi jednoduché, prostě na tom budou německé firmy tak obrovsky rýžovat, že pokud Ukrajina trochu zlevní, tak se musí dostat s přepravou i na ni :)

Ale samozřejmě jen pokud už zanechá krádeží.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se