zemní plyn

OMV koupí od Uniperu podíl v jednom z největších polí s plynem v Rusku

Rakouská energetická skupina OMV koupí zhruba čtvrtinový podíl v jednom z největších ruských polí s plynem Južno-Russkoje za 1,75 miliardy eur (47,3 miliardy Kč) od firmy Uniper. Pro OMV je to velká expanze a Uniper díky prodeji získá tolik potřebnou finanční injekci.

Transakce by měla být dokončena do konce letošního roku. OMV dodala, že dohoda sníží produkční náklady a zvýší těžební portfolio firmy o 100.000 barelů ropného ekvivalentu denně.

Dalšími spoluvlastníky pole Južno-Russkoje jsou firmy Gazprom a Wintershall, divize německé společnosti BASF. Nejvyšší kapacita těžby z pole je 25 miliard metrů krychlových ročně a plyn z pole je důležitým zdrojem plynovodu Nord Strem, který dodává ruský plyn do Německa.

Nord Stream

Ilustrační foto

Uniper se loni oddělil od německé ekonomické firmy E.ON. Dohoda je pro firmu důležitým krokem v jeho plánu prodat do roku 2018 majetek za nejméně dvě miliardy eur. Prodej má firmě pomoci oživit stagnující podnikání.

Uniper i po prodeji podílu zůstane aktivní na ruském energetickém trhu, kde má díky majoritnímu podílu ve firmě Unipro zhruba pětiprocentní podíl na ruském trhu výroby elektřiny. S Gazpromem má také dohodu o zajištění dodávek plynu do Evropy, napsala agentura Reuters.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *