Spalování plynu

Plyn z Ázerbájdžánu pomůže Bulharsku snížit závislost na Rusku

Bulharsko předpokládá, že po roce 2020 bude třetinu domácí spotřeby plynu pokrývat surovinou z Ázerbájdžánu. Sníží tak současnou téměř stoprocentní závislost na ruském plynu. Uvedla to dnes ministryně energetiky Temenužka Petkovová.

Balkánská země uzavřela smlouvu s ázerbájdžánskou státní společností SOCAR na dovoz jedné miliardy metrů krychlových plynu ročně z rozsáhlého naleziště Šach Deniz II od roku 2020.

„Kontrakt mezi Bulharskem a společností SOCAR je klíčový pro naše priority v energetice. Dodávky pokryjí přibližně 30 procent spotřeby v Bulharsku, což je vysoký podíl, a výrazně zvýší energetickou bezpečnost země,“ prohlásila podle agentury Reuters ministryně.

V současné době je Bulharsko z 95 procent závislé na dodávkách ruského podniku Gazprom, od kterého surovinu dostává plynovodem přes Rumunsko. Ázerbájdžánský plyn bude do Bulharska proudit z Řecka plynovodem IGB. Ten by měl zahájit provoz koncem roku 2020.

Autor:2 odpovědí na Plyn z Ázerbájdžánu pomůže Bulharsku snížit závislost na Rusku

  1. Petr napsal:

    Bulhaři už tolik nebudou ohrožováni nevyzpytatelnou Ukrajinou, a naopak se v trase více zaměří na nevyzpytatelné Turecko 🙂

    • loudil napsal:

      Ano, je to tak. Je také zajímavé, že i při 100 % dodávkách plynu z Ruska v této situaci Buhaři v klidu vstoupili do NATO i EU a dodávky jim nikdo neomezil. NATO je přitom vůči Rusku nepřátelský vojenský útočný pakt. Plyn v klídku dál prudí z Ruska v plné míře , ať si Bulhaři dělají jakékoliv různé vylomeniny v politice a armádě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *