Spalování plynu

Polská PGNiG se chystá na dovoz plynu z Norska

Polský státní plynárenský podnik PGNiG podepsal s domácím provozovatelem plynárenských soustav smlouvu o přepravě plynu na roky 2022-2037 z Norska přes Dánsko prostřednictvím nového plynovodu. Prestižní projekt, jehož cílem je snížit závislost Polska na dodávkách zemního plynu z Ruska, má být dokončen do roku 2022, kdy vyprší dlouhodobý kontrakt PGNiG s ruským Gazpromem. O stavbě ještě není definitivně rozhodnuto.

S myšlenkou na výstavbu plynovodu do Norska přišla Varšava už v roce 2001, pak od něj ale ustoupila a projekt v roce 2015 znovu oživila současná vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). V březnu plán výstavby plynovodu získal podporu polských partnerů, tedy Norska a Dánska.

Státní PGNiG je zatím jediným dodavatelem, který projevil zájem o kapacitu baltického plynovodu. V říjnu loňského roku firma podala závaznou rezervační nabídku v hodnotě 8,1 miliardy zlotých (přes 49 miliardy Kč). Konečné rozhodnutí, zda se stavba plynovodu uskuteční, má padnout letos, napsala agentura Reuters.

Autor:Jedna odpověď na Polská PGNiG se chystá na dovoz plynu z Norska

  1. Petr napsal:

    Polsko se jen chystá na rok 2021 a nové vyjednávání dlouhodobých smluv s Ruskem, kde jsou na kordy. Ale v žádném případě nemají šanci na tak výhodné smlouvy jako teď uzavíralo Německo, Turecko a Čína, protože proto… a i z normálního obchodního hlediska už letos začíná plyn dlouhodobě zdražovat.
    Jinak ta navrhovaná trubka je prakticky zbytečná, Norsko exporty u fyzicky zvyšovat do budocna nebude, a do sousedního Německa vede trubek dost i pro Polsko.
    Ať raději v Polsku zateplují co nejrychleji domy podle českého vzoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *