Domů
Plynárenství
Polsko obrací pozornost k těžbě slojového metanu
slojový metan

Polsko obrací pozornost k těžbě slojového metanu

Plynárenství
3 komentáře
10. červenec 2016, 10:22
Jan Budín

Polská státní společnost zabývající se těžbou ropy a zemního plynu (PGNiG) začne ve spolupráci s Polským geologickým institutem koncem letošního roku pracovat na inovativní metodě těžby metanu z uhelných slojí. Pokud budou testy pozitivní, bude slojový metan představovat novou příjmovou položku pro polský těžařský sektor. Extrakce metanu z uhelných slojí navíc zvýší bezpečnost při těžbě uhlí a sníží emise metanu do ovzduší. 

PGNiG a Polský geologický institut vytvořili konsorcium, které provede výzkumný projekt v oblasti získávání slojového metanu poblíž obce Gilowice v Horním Slezsku. Experti budou pro získávání slojového metanu využívat moderní technologie a know-how, které nabyly při průzkumu těžby břidllicového plynu v Polsku v předcházejících letech.

„Náše uhelné doly jsou provozovány pod vysokým rizikem spojeným s metanem, což má dopady na bezpečnost a na výnosnost. Pokud bude naše technologie účinná, riziko se sníží a budeme moci vytěžený metan prodávat,“ řekl na tiskové konferenci výkonný ředitel PGNiG Piotr Wozniak.

Zdroj energie v USA, Kanadě nebo Austrálii

Podle zahraniční agentury Reuters PGNiG ve spojistosti s těžbou slojového metanu dále připomnělo, že se tento zdroj energie významně uplatňuje například ve Spojených státech amerických, Kanadě nebo Austrálii.

V Polsku budou první průzkumné práce provedeny v Hornoslezské uhelné pánvy, kde se nacházejí vrty Gilowice-1 a Gilowice-2H.

LNG terminál včera, Baltic Pipe zítra, ale kromě těchto strategických projektů máme také vlastní zdroje plynu, do kterých musíme investovat. V současné době pracujeme na předpokladech pro výzkumný projekt, který plánujeme brzy zahájit za podpory vlády,“ dodal Łukasz Kroplewski, viceprezident představenstva PGNiG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Lukáš Brandejs
11. červenec 2016, 10:22

Taky bychom mohli - tedy na Ostravsku už kogenerační jednotky na důlní plyn nějakou dobu běží, ale měla by tam být opravdu velká metanová kapsa, takže dosud jedeme hluboce pod možnostmi... Cokoli, co omezí závislost na ruském plynu, je velmi vítáno.

Jan Veselý
11. červenec 2016, 11:47

Byl jsem asi 2 roky zpátky na prezentaci pána (jméno jsem bohužel zapomněl, byl to tuším Holanďan nebo Belgičan) na toto téma. Jde fakticky o to, že se napíchnou ložiska uhlí, která jsou kvůli hloubce ekonomicky netěžitelná, trochu se rozfrakujou a až ložisko zeslábne, tak je ještě možné tlakovat tam CO2, aby se vytlačil zbytek methanu.

Asi v tom bude nějaký háček, Poláci byli jediní, kdo do toho chtěl jít.

Lukáš Brandejs
11. červenec 2016, 12:29

To není úplně pravda, Američané to zkoušeli docela úspěšně. Nicméně jejich metoda hydroštěpení (voda, kapalný CO2, vysoce viskosní kapaliny) údajně není pro Ostravsko-Karvinský revír úplně optimální. Jinak na Ostravsku je dle průzkumů až 100mld(!) m3 metanu = pokud bychom jím nahradili cca 10% spotřeby celé ČR, tak 100 let nemusíme nic řešit. Samozřejmě šedivá je teorie.. atd. V každém případě máme stále ještě velké rezervy, pokud jde o využití metanu, který samovolně vyvěrá na povrch. To je samozřejmě nebezpečné a nevyužívá se tolik, kolik by mohl. Resp. v kogeneračních jednotkách je tam v současné době instalováno cca 40MWe, což rozhodně není málo, na druhou stranu by se jich uživilo takřka jednou tolik.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se