zemní plyn

Rusko a Turecko podepíšou v říjnu dohodu o stavbě Turkish Stream

Rusko a Turecko by měly příští měsíc podepsat dohodu, která umožní výstavbu podmořské části plynovodu Turkish Stream. Řekl to dnes náměstek šéfa ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexandr Medveděv. Výstavba této sekce by měla začít ke konci příštího roku, sdělil Medveděv agentuře Reuters.

„Očekáváme, že nejpozději na Světovém energetickém fóru na začátku října v Istanbulu budou připraveny příslušné dokumenty a Rusko s Tureckem budou moci podepsat mezivládní dohodu o Turkish Stream,“ řekl Medveděv.

Pokud se tak stane, byla by celá stavba hotova do roku 2019, tedy podle dosavadního plánu, řekl.

Rusko před několika lety navrhlo projekt nového plynovodu Turkish Stream jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, jenž měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Ilustrační foto

Projekt se ocitl u ledu, když turecké stíhačky loni v listopadu sestřelily u syrsko-tureckých hranic ruský bombardér. Od léta se však vztahy mezi oběma zeměmi zlepšily a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před měsícem řekl, že Ankara je připravena projekt plynovodu uskutečnit.

Turkish Stream se má skládat ze čtyř větví, z nichž každá má být schopna přepravit 15,75 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Z 660 kilometrů má kopírovat zamýšlenou trasu plynovodu South Stream a dalších 250 kilometrů má vést směrem k evropské části Turecka.

V prosinci 2014 Gazprom a turecká společnost Botas uzavřely předběžnou smlouvu o výstavbě plynovodu o kapacitě 63 miliard metrů krychlových plynu.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *