plynovod

Slovensko-polský propoj podpoří EU, dá přes dvě a půl miliardy korun

V rámci projektů společného zájmu podpoří Evropská unie výstavbu slovensko-polského propoje, na kterém se podílí provozovatelé přepravních soustav Slovenska a Polska. Celkem Evropská unie poskytne 107,7 mil. EUR (cca 2,7 mld. Kč).

Propojování plynárenských přepravních soustav je jednou z priorit Evropské unie, i proto v EU existuje seznam hlavních projektů, které mají šanci dosáhnout na finanční podporu na přípravné studie nebo na výstavbu. Jedním z nich je i polsko-slovenský propoj, který spojí soustavy polského přepravce GAZ-SYSTEM a slovenského přepravce eustream.

Plynovod má být v okamžiku svého dokončení celkem 165 km dlouhý, přičemž 59 km se má nacházet na polském území, zbylých 106 km na slovenském. Stavba plynovodu by měla začít v druhé polovině roku 2018 a skončit před koncem roku 2021. Po dokončení se stane prvním přepravním plynovodem mezi Polskem a Slovenskem.

Celková dotace na výstavbu plynovodu ve výši 107 mil. EUR je nejvyšší, kterou projekt v druhém kole dotací v roce 2016 dostal. Druhým projektem, který ve stejném kole dotací dostal přes 100 mil. EUR, byl chorvatský LNG terminál Krk.

Slovensko polský propoj

Slovensko polský propoj, zdroj: eustream.sk

Slovensko-polský propoj je součástí severojižního propojení, které má za cíl umožnit přepravovat plyn z plánovaného plynovodu Baltic pipe a LNG terminálu ve Svinoústí plánovaným plynovodem Eastring na jih.

Baumgarten opět ukázal na potřebu rozvoje infrastruktury

Potřeba lepšího propojení Evropy pomocí přepravní infrastruktury se ukázala opět jako klíčová po nehodě v rakouském Baumgartenu. Společně s plánovanými odstávkami dodávek plynu z Norska způsobila nehoda například nouzový stav v Itálii.

Současně nehoda způsobila i nárůst cen zemního plynu v relativně vzdálené Velké Británii. Ceny zde podle informací FT vzrostly až o 20 % v důsledku omezených dodávek z Belgie a Nizozemska.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *