Spojené království bude i přes sankce od Ruska odebírat přes Vánoce plyn

Server Euractiv přinesl informaci, že Spojené království nakoupí plyn přímo od Ruska a to poprvé v tomto měsíci kvůli obavám, že zimní krize vyžene jeho cenu nahoru. Kontroverzní je nákup z důvodu, že Velká Británie bude odebírat plyn od ruské společnosti, na kterou Spojené státy uvalily embargo v rámci sankcí namířených proti Moskvě.

Poté, co minulý týden prezident Putin slavnostně otevřel terminál Yamal na zkapalňování zemního plynu za 22 mld. EUR v Arktidě, bude jedním z prvních zákazníků Spojené království. Ceny energií v Británii minulý týden stouply po uzavření plynovodu North Sea. Ten byl uzavřen kvůli výbuchu v Rakousku, který dokonce vedl k vyhlášení stavu nouze v Itálii.

„Terminál Yamal je nesmírně důležitým projektem, který zajistí budoucnost Ruska a budoucnost jeho ekonomiky.“

Vladimír Putin při oficiálním spuštění stanice

Britská firma Ineos minulé pondělí 11. prosince uvedla, že její 42 let staré plynové vedení bude muset být na 2 týdny uzavřeno, protože na území Skotska se v něm objevila prasklina. Tato odstávka způsobí 12% pokles dodávky plynu ze Severního moře. Nynější ruská dodávka plynu se uskuteční pomocí speciálně upraveného ledoborce a znamená to, že se poprvé v historii do Velké Británie dopraví ruský plyn přímo po moři, a ne pomocí plynovodů vedoucích přes jiné evropské země.

Rozporuplné emoce vzbuzuje fakt, že společnost Novatek, která plyn do ostrovního království dodává, je cílem amerických sankcí již od roku 2014. Ty byly na Moskvu uvaleny po anexi Krymu. Sankce, které aplikovala EU a Velká Británie, se sice nevztahují přímo na poskytovatele plynu, ale omezují přístup ruských firem k finančním tokům.  Nedávno sama premiérka Mayová kritizovala Rusko, že zasahuje na Ukrajině do voleb. Novatek obchází sankce pomocí tvůrčího účetnictví, kdy za pomocí úplaty uskutečňuje transakce přes čínské partnery.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *