Těžba zemního plynu v USA je na historickém maximu

Zemní plyn se produkuje v USA v rekordních číslech. Hlavní příčinou je vyšší teplota a přiměřená poptávka. Těžba se zvýšila především na severovýchodě USA, na ostatních tradičních místech lehce klesla. Zemní plyn by měl letos poprvé sesadit uhlí z trůnu energetického mixu Ameriky.

Těžba zemního plynu v USA se v únoru vyšplhala v průměru na 2 miliardy metrů krychlových denně. Jedná se mírný nárůst zhruba o 2 % oproti hodnotám z ledna dle Platts Bentek, který je analytickým a předpovědním oddělením jedné z předních světových společností Platts. Únorová hodnota je největší produkcí od počátku zaznamenávání dat v roce 2005.

Rekordní produkce

Dle odborníků z Platts Bentek byla rekordní těžba dosáhnuta především díky nárůstu produkce na severovýchodě Ameriky, která navíc kompenzuje pokles v ostatních hlavních těžařských oblastí. Díky přiměřené poptávce a teplému počasí mohli těžaři dosáhnout na svá nová maxima. Typicky je únor ovlivněn námrazami, ale tento rok nízké teploty netrvaly natolik dlouho, aby výrazně ovlivnily únorovou produkci zemního plynu.

„Ačkoliv množství aktivních vrtů v severovýchodní části USA je na historickém minimu, dostupnost již objevených nalezišť v zásobě společností napomohla udržet vyrovnanou produkci. Sledujeme počty vrtaných, ale nedokončených nalezišť v severovýchodní oblasti Ameriky na měsíční bázi. Na základě posledních čísel se počty již objevených nalezišť v inventářích společností stabilně snižují od listopadu 2015. Toto je signálem, že producenti využívají svoje zásoby více než kdykoliv předtím.“ sdělil Sami Yahay, energetický analytik Platts Bentek

Data společnosti Platts Bentek se zakládají na rozsáhlém vzorku téměř real-time dat ze sítě mezistátních plynovodů v USA a jedná se tak o spolehlivou databázi. Dle dalších údajů energetické společnosti se například počet nalezišť na severovýchodě USA snížil za poslední rok z hodnoty 2700 na něco málo přes 2000.

Zemní plyn jedničkou v USA

V únoru se jednalo o rekordní produkci a zbytek roku by dle předpovědi Platts Bentek neměl být o moc horší. Průměrná denní těžba zemního plynu v USA by se měla pohybovat těsně pod hodnotami z ledna. Na základě tohoto předpokladu a trendu uhelného sektoru se očekává, že tento rok zemní plyn vystřídá uhlí jako číslo jedna v energetickém mixu USA.

Zdroj úvodní fotografie: www.voanews.com

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *