Domů
Plynárenství
The Times: Británie posílá navzdory sankcím ruský plyn do Bostonu
LNG terminál

The Times: Británie posílá navzdory sankcím ruský plyn do Bostonu

Plyn, který koncem loňského roku dovezla Británie z Ruska, zřejmě putuje do Spojených států. Napsal to server listu The Times. Odvolává se na údaje z přepravních dokladů, z nichž vyplývá, že tanker s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) v neděli vyrazil od britského terminálu Isle of Grain do Bostonu. Značná část tohoto nákladu zřejmě pochází ze Sibiře, kde Rusko právě otevřelo terminál pro vývoz LNG. Na tento projekt se vztahují americké sankce.

Tanker Gaselys, který má v pronájmu francouzská společnost Engie, by měl do Bostonu dorazit 22. ledna. Engie je vlastníkem bostonského terminálu Everett.

Jde o první dodávku plynu z Británie do USA. Provozovatel britského terminálu National Grid odmítl věc komentovat, takže není zcela jasné, kdo náklad LNG vlastní, poznamenala agentura Bloomberg.

Dodávky zemního plynu do severovýchodní části USA jsou nyní mimořádně lukrativní, neboť ceny jsou tam nejvyšší na světě. Poptávka v USA, které ochromily mrazy, silný vítr a přívaly sněhu, se v těchto dnech vyšplhala na rekord.

Milion britských tepelných jednotek (mmbtu) stojí zhruba 100 dolarů (2150 Kč). Na jihu USA je cena díky těžbě plynu z břidlic sice mnohem nižší, kolem tří dolarů za mmbtu, kapacita přepravní infrastruktury ale není dostatečná.

Jamalský projekt na produkci LNG je na seznamu sankcí, které Spojené státy uvalily na Rusko kvůli jeho roli v ukrajinské krizi. Na tomto projektu se podílí ruská společnost Novatek, francouzská Total a čínská China National Petroleum.

„Trh by v této dodávce do USA neměl vidět žádnou ironii, je to normální obchod. LNG má po světě cestovat tam, kde je poptávka,“ uvedl ředitel pro průzkum v oblasti zemního plynu při Oxfordském institutu pro energetické studie James Henderson.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
9. leden 2018, 15:58

To jsou ale legrace s plynem.

V Číně jim plyn taky nestačí na letošní zimu, mimochodem to potvrzuje mou teorii, že poslední roky mírných zim v EU nemají možná co dělat s nějakým globálním oteplováním, ale třeba naoapk platí teotrie o pásech větrníků ovlivňujících počasí, a pak studený vzduch z Arktidy snáze fouká spíše na Ameriku a Sibiř.

No teď k 100% jistým údajům, holt málo zemí světa má vybudované dostatečné národní bezpečnostní zásobníky na plyn jako Česko pro zhruba 90 dní.

Jan Veselý
9. leden 2018, 16:12

To s těmi větrníky je samozřejmě blábol. Stejně tak byl už dávno opuštěn pojem globální teplování ve prospěch globální změny klimatu právě proto, že klimatické modely ukazují na to, že na zemi se vlivem klimatických změn může v některých místech výrazně ochladit. Příkladem je SV USA, kde změny proudění v západním Atlantiku umožňují častější vpády arktického vzduchu jako je současný Polar Vortex 2.

Tahle zpráva jen potvrzuje očekávaný fakt, že už je dost LNG terminálů na to, aby se z LNG stala normální globálně obchodovaná komodita, která "teče" tam, kde je zrovna potřeba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se