USA zvažují znovuotevření problémového zásobníku plynu Aliso Canyon

Kalifornští regulátoři připustili znovuotevření zásobníku Aliso Canyon, který postihl na konci roku 2015 masivní únik plynu. Z celkové kapacity přes 2,5 mld. metrů krychlových by se nadále využívala pouze zhruba třetina. Znovuspuštění je závislé na výsledcích veřejných konzultací a bezpečnostních testů.

Druhý největší zásobník plynu v USA (velikostí srovnatelný se všemi zásobníky v ČR dohromady) by mohl být znovu otevřen po úniku, který se zde vyskytl ke konci roku 2015 a nedařilo se jej zastavit dlouhé čtyři měsíce. Nyní americké úřady spouští veřejné konzultace, které se uskuteční na začátku února, a budou se zde diskutovat bezpečnostní aspekty a budoucí provoz. Proti znovutevření ovšem existuje i silná opozice.

V současné době prošlo celkem 34 ze 114 podzemních zásobníků bezpečnostními testy. Zbylé zásobníky byly dočasně vyřazeny z provozu a pokud během následujícího roku také neprojdou kontrolou, budou odstaveny trvale. Odhaduje se, že pro pokrytí letní a zimní špičkové dodávky je potřeba alespoň 66 zásobníků v provozu, což by provozovatel měl stihnout do konce roku.

„Očekáváme, že provoz zařízení tímto způsobem zajistí bezpečnostní a spolehlivostní potřeby a že bude poskytovat flexibilitu trhu s plynem za spravedlivé a rozumné ceny,“ uvedla California Public Utilities Commission.

Únik plynu v Aliso Canyon

V Aliso Canyon došlo v období od října 2015 do února 2016 k masivnímu úniku 97 100 tun metanu a 7 300 tun etanu do ovzduší, čímž se událost zařadila mezi nejhorší úniky zemního plynu v americké historii. Kvůli úniku byl vyhlášen výjimečný stav a muselo být evakuováno kolem 10 tisíc obyvatel z okolí zásobníku.

V oblasti okolo Los Angeles je celkem 17 elektráren s instalovaným výkonem téměř 10 GW, které jsou závislé na dodávkách plynu. Kvůli havárii se Kalifornie v současné době potýká s problémy nedostatku elektřiny ve špičkách odběru, které se mimo jiné snaží vyřešit i bateriovým úložištěm.

Zdroj úvodní fotografie: Wikipedia.orgNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *