Ve Francii otestují technologii power-to-gas, k výrobě plynu poslouží elektřina z místních OZE i CO2 z bioplynu

S rostoucím podílem energie z obnovitelných zdrojů je stále aktuálnější otázka její akumulace, která by umožnila její efektivní využívání. Jednou z možných cest je i technologie power-to-gas, tedy výroba vodíku či syntetických plynů s využitím elektrické energie. Společnost Storengy ve Francii nyní spouští pilotní projekt, který otestuje využití obnovitelných zdrojů a CO2 vznikajícího při výrobě bioplynu.

Pilotní projekt MéthyCentre bude kombinovat jednotku power-to-gas a bioplynovou stanici, která zpracovává místní zemědělský odpad. Po dokončení, které je plánováno na rok 2021, bude MéthyCentre vyrábět celkem tři druhy plynů – biometan, vodík a syntetický metan. Pro jejich výrobu bude podle společnosti Storengy využívána elektrická energie z místních větrných a fotovoltaických elektráren, stejně jako oxid uhličitý vznikající při výrobě bioplynu v tamní bioplynové stanice.

Všechny typy produkovaných plynů mohou být následně předávány do místní distribuční sítě k okamžitému využití či uskladněny v podzemích zásobnících plynu.

Další rozvoj technologií power-to-gas ve Francii přichází poté, co tamní ministr pro ekologický a solidární přechod (francouzská obdoba ministerstva životního prostředí, pozn. red.) Nicolas Hulot na začátku června oznámil plán rozvoje vodíkových technologií, v rámci kterého přislíbil od roku 2019 investice ve výši 100 milionů eur.4 odpovědí na Ve Francii otestují technologii power-to-gas, k výrobě plynu poslouží elektřina z místních OZE i CO2 z bioplynu

 1. Martin Pácalt napsal:

  Bioplynové stanice , kde se k anaerobnímu vyhnívání používají odpady komunálního původu (splašková kanalizace, šlupky od brambor, zemědělské odpady – čili vše s podílem sušiny méně než 50%), vyrábí bioplyn s přibližným rozdělením 50% CO2 a 50% metan). Co jsem se o to zajímal, nejlepší jsou pro tvorbu bioplynu (vztaženo jednotkově na kilogram) tuky a přírodní oleje. každopádně jakékoliv palivo vyrobené z těchto surovin (které by jinak bez užitku unikly do životního prostředí) bude emisně neutrální – paráda. Rozhodně to dává větší logiku než výroba vodíku z hnědého uhlí a nebo syntetického metanu z CO2 emisí vápenek (tam by to dávalo smysl jen za předpokladu, že výrobek „půjde pod zem) a nebude spálen.

  • Jan Veselý napsal:

   Tu jde spíše o to, že podíl methanu v bioplynu je limitovaný množstvím vodíku ve „vsázce“. Když se ta směs dopuje vodíkem, dá se dostat podíl methanu až přes 70%. Což je už dost zajímavé, dost to zjednodušuje produkci biomethanu.
   Jinak s těmi tuky máte pravdu, kolegové dělají s bioreaktory pokusy a třeba odpady z tukové výroby či produkce olejů, to je jak dynamit. Už párkrát museli gruntovat laboratoř, když to s tím přehnali 🙂
   Super jsou prý i odpady z výroby cukrovinek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *