Domů
Plynárenství
Velká Británie by pod vládou Mayové mohla povolit frakování
Frakování
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Velká Británie by pod vládou Mayové mohla povolit frakování

Nová vláda Velké Británie v čele s premiérkou Theresou Mayovou pravděpodobně podpoří technologii, kterou většina zemí pevninské Evropy zakázala – získávání zemního plynu hydraulickým frakováním.

Mayová, její předchůdce David Cameron a nově jmenování členové jejího kabinetu, včetně bývalé ministryně energetiky Amber Ruddové, podporují hydraulické štěpení britských břidlic. To má podle nich snížit závislost země na dovozu zemního plynu.

Vláda Mayové je plná příznivců frakování

Mayová v roce 2015 hlasovala v souladu s vládní politikou proti dalším nařízením vůči průzkumným společnostem a 18měsíčnímu moratoriu na frakování. Již Cameronova vláda plánovala vrhnout se do těžby břidlicového plynu a s příchodem vlády Mayové se tento postoj pravděpodobně nezmění.

„Politika vlády ohledně frakování se nezměnila,“ řekl mluvčí Mayové Greg Swift novinářům v reakci na otázky týkající se rozvoje břidlicového plynu v Británii.

Ačkoliv se Mayová v některé ze svých hlavních řečí k problematice frakování přímo nevyjádřila, její vláda je naplněna příznivci tohoto způsobu těžby. Vedle Ruddové také například Greg Clark, který nyní stojí v čele nově vzniklého oddělení Obchodní, energetické a průmyslové strategie. Clark se vyjádřil, že by potlačil rozhodovací moc lokálních krajských rad ohledně frakování, pokud by nebyly schopny držet se dohodnutých harmonogramů. Podle něj je rozvoj břidlicového plynu záležitost celostátního významu.

Theresa Mayová, která se 13. července stala premiérkou Spojeného království. Zdroj: Policy Exchange
Theresa Mayová, která se 13. července 2016 stala premiérkou Spojeného království. Zdroj: Policy Exchange

Frakování může získat podporu v závislosti na tom, jak bude rozhodnuto ohledně energetického obchodu mezi velkou Británií a Evropskou unií.

„Dá se předpokládat, že Brexit udělá přitažlivějším vlastnit ‚domácí‘ prostředky, jelikož se (Velká Británie) odřízne od zbytku planety. Na druhou stranu veřejné přijetí (frakování) je stále problém,“ tvrdí obhájce frakování Nick Grealy.

V Evropě převažují obavy z frakování

Při frakování se voda s pomocnými chemikáliemi vtlačuje prostřednictvím vrtu do hornin, které obsahují zemní plyn vázaný na břidlice (jílovce). Odtud název břidlicový plyn. Důvodem proč se tato metoda v Evropě na rozdíl od USA nerozšířila, jsou rizika vyvolání zemětřesení, kontaminace podzemních vod, vysoká spotřeba vody a vliv na kvalitu ovzduší a změnu klimatu. Z těchto důvodů je v mnoha zemích Evropy, včetně České republiky, na hydraulické frakování uvaleno moratorium.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Habrych
26. červenec 2016, 12:59

Nedávno jsem četl zprávu, že při nějakých zkušebních vrtech na severu Skotska došlo k lokálnímu zemětřesení. Takže si myslím, proces povolování frakování bude vystaven značné kritice z různých směrů. Ale uvidíme jak to dopadne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se