Domů
Plynárenství
Vývoz zemního plynu z USA stále roste, loni poprvé po 60 letech zřejmě převýšil jeho dovoz

Vývoz zemního plynu z USA stále roste, loni poprvé po 60 letech zřejmě převýšil jeho dovoz

Spojené státy americké mají nakročeno stát se za minulý rok čistým vývozcem zemního plynu, a to poprvé od roku 1957. Podle předběžných dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by vývoz plynu ze země za rok 2017 měl převýšit jeho dovoz, a to i navzdory výraznému nárůstu spotřeby vzhledem k silným mrazům z konce minulého roku.

Vládní agentura očekává, že se země po 60 letech stane v celoročním měřítku opět čistým vývozcem zemního plynu, v měsíčním měřítku se jí to však povedlo již v listopadu 2016. Spojené státy v posledních letech vyvážejí stále více plynu do Mexika, ale také do dalších minimálně 20 zemí v jeho zkapalněné podobě (LNG). Zároveň klesá objem plynu, který země dováží plynovody z Kanady.

Přestože podrobná data za poslední měsíc loňského roku EIA nebude mít k dispozici do konce února, již nyní očekává, že vývoz zemního plynu v loňském roce převýšil jeho dovoz v průměru o 0,4 miliardy stop krychlových denně, tedy přibližně 11,3 milionů metrů krychlových za den.

Měsíční bilance importu a exportu zemního plynu v USA v letech 2016 a 2017. Zdroj: EIA
Měsíční bilance importu a exportu zemního plynu v USA v letech 2016 a 2017. Zdroj: EIA

Se zdvojnásobením vývozní kapacity plynovodů vedoucích do Mexika do roku 2019 by měl výrazně vzrůst i vývoz plynu na jih. Možný růst dovozu ze Spojených států bude nicméně záviset na dokončení navazujících plynovodů na území Mexika, jejichž výstavba se podle EIA potýká se zpožděním.

Růst exportu potáhne LNG

V posledních letech je patrný zejména růst vývozu zkapalněného plynu, který umožnilo spuštění LNG terminálu Sabine Pass. V loňském roce narostl vývoz LNG z USA ve srovnání s rokem 2016 přibližně čtyřnásobně, a dosáhl tak v průměru 1,9 miliard stop krychlových (53,8 milionů metrů krychlových) denně.

Terminál Sabine Pass již pracuje na téměř maximu své kapacity, v blízké budoucnosti by však měl být rozšířen. V průběhu několika měsíců by rovněž měl zahájit komerční provoz další zkapalňovací terminál, Cove Point v Marylandu. Kromě toho probíhá výstavba dalších čtyř terminálů v Georgii, Texasu a Louisianě.

Do konce roku 2019 by tak za předpokladu dokončení všech budovaných terminálů měla celková kapacita USA pro vývoz LNG dosáhnout 9,6 miliard stop krychlových denně (272 milionů metrů krychlových), čímž by se Spojené státy zařadily v exportních možnostech na třetí místo za Katar a Austrálii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
18. leden 2018, 22:52

Nemyslím si , že USA budou vyvážet nějakou velkou část své produkce plynu, jednak proto, že jejich spotřeba je skutečně ohromující a také proto že stejně jako plynu spotřebovávají ohromné množství ropy no a je to právě plyn ,který kryje část spotřeby pohonných hmot , pokud se USA chce zbavit dovozu ropy , což jistě chce bude spotřeba plynu v USA dál rychle růst vývoz plynu bude spíše zanedbatelný. Navíc vývoz plynu je pro USA nevýhodný Američani mají 48 bilionů m3 spotřebu 0.8 bil a stále roste, protože plyn nahrazuje ropu a uhlí. Lze tedy počítat že USA mají pro sebe plyn maximálně na 45 let možné méně. Navíc je z praxe známo , že je obtížné těžit více než 3% zásob ročně tak , aby objem těžby neklesal. Z tohoto hlediska má USA plynu dost pouze na 15 let těžby , pak začne těžba klesat a USA se patrně stanou opět dovozcem zemního plynu. Vývoz plynu by byl stejně hloupý jako vývoz ropy ze severního moře - výsledkem je , že Británie dnes dováží 60% své spotřeby ropy a to za mnohem vyšší ceny, než za které ropu v 90 tých letech vyvážela, kdyby nebylo vývozu ropy, stačili by Angličanům jejich ložiska ropy o těch 20 let déle co ropu vyváželi a za 20 let už půjde ropu nahradit mnohem levněji pomocí el. mobilů než dnes.

Petr
19. leden 2018, 08:19

No vidíte, tak na co by si soukromí těžitelé měli schovávat tu ropu a plyn, když za 20 let nejenže už třeba dávno nebudou a zkrachují, ale možná už ve světě ani nebude díky jiným technologiím vůbec taková poptávka po fosilních palivech jako dnes.

C
19. leden 2018, 10:01

O 20 let déle v 90. by znamenalo že by jim vydržela dneska kdy ještě je třeba.

Petr
20. leden 2018, 08:11

Jenže Británie nemá centrální plánování, a firmy mají jiné zájmy, plus relativní prodejní ceny plynu jsou dnes nejnižší v historii, takže ten bylo jasně výhodnější prodat v minulosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se