Domů
Plynárenství
Výstavba plynovodu Síla Sibiře 2 z Ruska do Číny se může zpozdit
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Výstavba plynovodu Síla Sibiře 2 z Ruska do Číny se může zpozdit

Výstavba nového ruského plynovodu Síla Sibiře 2 do Číny, jejíž zahájení se očekává letos, se může zpozdit, řekl mongolský premiér Luvsannamsraj Ojun-Erdene. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT). Čína a Rusko se ještě musí dohodnout na klíčových detailech tohoto obřího projektu, vysvětlil šéf mongolské vlády. Jednání podle něj zkomplikovaly rekordně vysoké ceny plynu v posledních dvou letech. Dotčené strany se zatím k věci nevyjádřily.

Rusko jedná o výstavbě nového plynovodu, který by měl ze severního Ruska do Číny přes Mongolsko přepravovat 50 miliard metrů krychlových plynu ročně. To je téměř tolik, kolik proudilo nyní nefunkčním plynovodem Nord Stream 1 pod Baltským mořem, který byl v roce 2022 poškozen.

Plynovod bude provozovat společnost Gazprom. Dodávky plynu chce zahájit v roce 2030. Dohoda o klíčových otázkách, včetně cen, je však stále nedosažitelná, napsala agentura Reuters.

„Obě zúčastněné strany potřebují více času na podrobnější analýzu,“ řekl FT mongolský premiér.

„Čínská i ruská strana stále provádějí výpočty a odhady a vyhodnocují ekonomické přínosy,“ dodal.

Rusko zvyšuje dodávky do Číny, aby kompenzovalo ztrátu velké části svého prodeje plynu v Evropě. Západní státy po invazi Moskvy na Ukrajinu uvalily sankce na Rusko a omezují závislost na ruské energii.

Místopředsedkyně ruské vlády Viktoria Abramčenková loni agentuře TASS řekla, že výstavba mongolské části Síly Sibiře 2 může začít v prvním čtvrtletí nebo v první polovině roku 2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jimi
28. leden 2024, 13:15

Dalsi ze sprav typu “oh no… anyway”

Snad nikdo, vcetne Vladi Vladimirovice, neceka, ze to opravdu nekdy spustej

Pravoslav Motyčka
28. leden 2024, 17:46

Jde jen o cenu a obecně vývoj techniky. Čína nechce platit něco co bude provozovat pár let. Energetika Číny se velmi rychle přeorientovává na elektřinu, je to logické ta je vyráběná z domácích zdrojů především z uhlí. Čína má velký problém v tom ,že spotřeba elektřiny roste v absolutních Číslech obrovským tempem v roce 2023 to bylo 530TWh. To je přibližně výroba Francie. Tento trend rychlé elektrifikace vyvolává otázky jakou roli bude v Číně do budoucna hrát zemní plyn a kolik ho bude muset země dovážet a hlavně jestli nebude spotřeba plynu tzv. nárazová to znamená , jestli Čína nevyužije dovoz plynu jen v době rychlé elektrifikace než si zajistí dostatek vlastních zdrojů s kterými bude regulovat síť. To záleží spíše než na politické vůli na vývoji techniky v oblasti baterií , pokud by byly levné baterie , nebylo by třeba zdaleka tolik regulační energie tedy plynu ale pokud budou baterie drahé narazí i v Číně síť na své limity a bude třeba více regulace v podobě plynových el. také se bude plyn více využívat k vytápění. Protože bude problém zajistit zimní nárazovou spotřebu pro tepelná čerpadla a to nejméně po dobu než se vybudují nové linky a to trvá déle než zbudování vyrovnávacích bateriových systémů. Zatím se Čína těmto problémům z velké části vyhnula a to proto ,že výroba elektřiny ze slunce a větru tam teprve v roce 2022 dosáhla výroby elektřiny z vody takže regulační energie byl v Čínské síti zatím přebytek jenže tempo růstu výroby elektřiny z OZE v Číně graduje a vypadá to ,že letos se v Číně nainstaluje dalších 350GWh výkonu v OZE , výstavba velkých přehrad bude sice dál pokračovat , ale množství nové regulační energie už výhledově nebude dostačovat potřebám Čínské sítě. Síla sibiře může být proto pro Čínu velmi důležitý projekt , ale pokud budou levné baterie tak zcela zbytečný. Pokud bude postaven na zejména proto , že Čína si diverzifikací dodávek plynu bude chtít tímto projektem zajistit svojí energetickou bezpečnost.

Bob
28. leden 2024, 13:59

Já bych z toho vypíchl: "rekordně vysoké ceny plynu v posledních dvou letech."

Připomínám, že jde o cenu ruského plynu dodávaného pro spojence.

To jen pro ty co tak básní o levném ruském plynu, co by nám mohlo dodávat Rusko.

Pravoslav Motyčka
29. leden 2024, 00:50

Naši spojenci nám dodávají plyn za asi 5x vyšší cenu než mají doma v USA.

Petr
29. leden 2024, 08:15

Nebude to třeba tím, že zkapalnění a transport něco stojí?

Mirek
29. leden 2024, 10:11

Zkuste si porovnat cenu ruského plynu v Madarsku s amecikým dodávaným nám.

Petr
29. leden 2024, 19:50

Maďarsko má stejnou cenu plynu jako my, protože jeho cena vychází z ceny tržní. A otevřeně - naše ceny už skoro na stejné hodnotě jako v dobách, kdy se říkalo, že je za hubičku (20 vs 30 eur za MWh).

Jan Veselý
28. leden 2024, 14:20

Velmi zajímavě tyhle plány popsal Peter Zeihan. Čína na to nemá důvod dávat peníze a Rusko ty peníze nemá.

Richard Vacek
28. leden 2024, 14:26

Je to celkem neobvyklá zpráva, protože na zpožďování klíčových investic v energetice jsme zvyklí spíš z jiné části světa. Třeba se nakonec svět bez ruského plynu obejde a Rusko se soustředí na vyšší zhodnocování surovin.

Jan Veselý
28. leden 2024, 20:09

No, zatím by se mohli více sosutředit na to, aby jim fungovala infrastruktura. Nějak jim to jde tuhle zimu do háje.

Mex
28. leden 2024, 17:50

Proč myslíte?

Rusko plyn má, Čína ho potřebuje.

A ani jedna z těch zemi si do toho od Američanů kecat nenechá.

Tak proč by to nespustili? Gazprom plynovody stavět umí.

Ohrozit by to mohlo maximálně tak to, že by USA dalo nějakou neodolatelnou nabídku Mongolsku, jak to oni umí. Následně by v Mongolsku proběhla nějaká barevná revoluce a vnikl by další konfliktní bod na Zemi.

Pak by museli jít s plynovodem oklikou.

Jan Veselý
28. leden 2024, 20:06

Gazprom jsou akorát lehkoživkové a kasička pro věrchušku. Jsou pro své fungování zcela závislí na know-how západních firem. Třeba takový detail, armatury a ventily pro ty plynovody dováželi z ČR, to už teď nejde.

Mex
29. leden 2024, 00:28

No, zas úplně takhle bych to s tím know-how teda neviděl. Je to takové trochu povýšenecké, jak my jsme ti chytří, a všichni ostatní jsou hloupí a neschopní. Ale přít se nebudu.

A že dováželi ventily? No a proč ne? Na normálním trhu, kde nikdo nevymýšlí 3x denně nové sankce a embarga, je mezinárodní obchodování tak nějak normální, ne?

Jan Veselý
29. leden 2024, 18:43

Jenomže tam to embargo teď je, aby dostávali pěkně ekonomicky za uši. Takže ani jedna z těch speciálních obrovských armatur, které musí dokonale těsnit a vydržet fungovat klidně 20 let zakopané v zemi, jim nedojde. A takových drobností je mnohem více. Jejich vlastní strojírenství na to nemá a Číňané, zatím, taky ne.

Jimi
29. leden 2024, 09:41

Plynovody možná stavět umí, ale neumí stavět turbíny (Siemens) a další technologie co jsou k provozu potřeba.

Mex
29. leden 2024, 20:45

To jste předpokládám usoudil z toho, že do Rusko-Německého projektu Nord stream zrovna turbíny dodala německá strana, že? ;-)

Zdeves Pavel
30. leden 2024, 18:54

Siemens dodal pouze do NS 1, ve NS2 byly ruské turbokompresory. Pokud budou potřebovat, tak ventily jsou pro ně hračka .

Petr
29. leden 2024, 19:52

Čína bude potřebovat plyn pár jednotek let. A toto období je pro ně geopoliticky bezpečnější přežít s vlastním uhlím. Za pět let bude mít Čína tolik OZE, že nebude vědět, co s elektřinou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se