Domů
Elektřina
ČEPS nesouhlasí se způsobem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny
SuedLink. Zdroj: TransnetBW

ČEPS nesouhlasí se způsobem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny

Provozovatel české přenosové soustavy (ČEPS) společně s provozovateli v dalších 4 zemích upozorňují na nepřijatelnost způsobu výpočtu a přidělování přeshraničních přenosových kapacit na německo-rakouské hranici, na kterém se německý a rakouský regulátor dohodli v dvoustranné dohodě. Upozorňují na absenci jakékoliv koordinace se sousedními státy a nepřijatelném zahrnutí rakousko-německé hranice do regionu středozápadní Evropy namísto regionu středovýchodní Evropy.

15. května informoval německý regulátor (Bundesnetzagentur) o dvoustranné dohodě s rakouským regulačním úřadem (E-Control) o společném rámci pro řízení přetížení. Dle společného prohlášení zveřejněného oběma orgány by systém řízení přetížení pro přenos elektřiny na hranici mezi Rakouskem a Německem měl být zaveden od 1. října 2018.

V současnosti neomezená obchodní kapacita na německo-rakouském trhu s elektřinou by měla podle nového systému být ve výši nejméně 4,9 GW nabízena účastníkům trhu v podobě dlouhodobých přenosových kapacit. Mimo to bude přidělování přeshraniční přenosové kapacity probíhat na denní bázi se začleněním do stávajícího výpočtu přidělování přenosových kapacit v regionu středozápadní Evropy (CWE). To navzdory tomu, že tento krok neodpovídá požadavku Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) zařadit přidělování kapacit na německo-rakouské hranici do koordinovaného výpočtu přidělování kapacit regionu středovýchodní Evropy (CEE).

Dočasné řešení se může stát trvalým

ČEPS není jediným provozovatelem přenosové soustavy, který je vývojem situace překvapen. Společně s provozovateli přenosové soustavy v Maďarsku (MAVIR), Polsku (PSE), Rumunsku (TRANSELECTRICA) a na Slovensku (SEPS) vyjadřuje znepokojení nad netransparentností implementace způsobu řízení přetížení na německo-rakouské hranici.

„Pro českou přenosovou soustavu to nepředstavuje významnou změnu. Navíc hrozí, že deklarované dočasné řešení se změní v řešení trvalé,“ uvádí Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS, a.s., zodpovědný za energetický obchod a dispečerské řízení.

Zmiňovaným provozovatelům přenosových soustav rovněž vadí absence jakékoliv koordinace stanovení limitů přenosových kapacit s provozovateli dotčených soustav. Poukazují na to, že uvedená přeshraniční kapacita nezohledňuje dopady na okolní země, výši jejich přeshraničních kapacit ani vliv na provoz jejich přenosových soustav.

„Platí, že rozdělení německo-rakouské obchodní zóny je nezbytné uskutečnit co nejdříve. Považujeme je za zásadní směrem k nastavení rovného prostředí při obchodování s elektřinou ve střední Evropě. Vydávání dvoustranných rozhodnutí bez koordinace s ostatními provozovateli přenosových soustav však popírá princip užší spolupráce v rámci nově vzniklého společného regionu Core,“ dodává Boldiš.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se