ČEPS postavil nové elektrické vedení, má pomoci regulovat přetoky
Státní firma ČEPS dnes uvedla do provozu novou linku vedení elektřiny mezi transformovnami Výškov a Čechy Střed. Téměř 100 kilometrů dlouhý úsek ze severozápadních do středních Čech je zdvojením stávající linky. Kromě bezpečného zajištění přenosu energie má nová linka pomoci regulovat přetoky ze sousedního Německa. Příprava stavby za 2,75 miliardy korun začala v roce 2007 a stavělo se od roku 2013, řekl dnes novinářům předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.
„Jedná se o posílení přenosové soustavy právě v tom velmi důležitém severojižním směru, který nám pomáhá zvládat neplánované přetoky energie ze severu Německa, zejména z větrných elektráren,“ uvedl.
Linku se podle něj podařilo zprovoznit za neobvykle krátkou dobu.
„Realizace trvá obvykle čtyři až pět let, nicméně legislativní příprava způsobuje, že se linka staví řádově kolem deseti až 12 let. Tato linka, byť je velmi dlouhá, byla rekordman v dobrém slova smyslu. Její výstavba trvala pouhých devět let,“ řekl Kalina.
Příprava stavby zahrnovala například posouzení vlivu na životní prostředí nebo jednání s více než 6000 majiteli pozemků, přes které linka vede.
Linka prochází Ústeckým a Středočeským krajem. Její trasa v podstatě kopíruje koridor původního vedení, které bylo přestavěno na dvojité. K odklonu došlo pouze u obce Odolena Voda, kterou nově vedení obchází.
Celkem bylo demontováno 244 stožárů a osazeno 270 nových, použito bylo 1764 kilometrů fázového vodiče a 8276 tun na stožárové konstrukce. Vedení se kříží se 166 silnicemi, 12 železnicemi, 30 vodními nádržemi, řekami a kanály a 82krát se kříží s jiným vedením.
V následujících pěti letech pak plánuje ČEPS zrekonstruovat rozvodnu Výškov tak, aby vyhovovala aktuálním požadavkům. Následovat by mělo i zdvojení další linky přímo z Výškova do rozvodny Babylon na Českolipsku. V rozvodně u Hradně na Chomutovsku navíc i nadále pokračuje stavba ochranných transformátorů za dvě miliardy korun.
Celkově ČEPS ročně investuje zhruba čtyři miliardy korun, a to především do obnovy vedení, ale i do nových transformačních stanic nebo řídících a bezpečnostních systémů. ČEPS v České republice spravuje přes 4000 kilometrů elektrického vedení a 34 rozvoden.
Mohlo by vás zajímat:
Také u některých zákazníků s akumulací energie a kde distributor zakázal prodej elektřiny do sítě. Regulujeme přetoky z distribuční sítě pro nouzové nabíjení pomocí nabíječky s regulací výkonu. Potom stačí do distribuční sítě jistič jen např. 6B/1 a v domě jsou klasické 3 fáze a proud až třeba 3x40A. Už aby byl ten nový tarifní systém a pro všechny spravedlivé platby dle skutečné hodnoty rezervovaného příkonu.
Je to celé nějaké divné. Linka plánovaná v polovině minulého desetiletí (kdy přetoky z Německa nebyly), ve směru Z-V (přetoky jsou ve směru S-J) má nějak pomoci?
Čekal bych třeba posílení trasy Hradec - Entzenricht. Ať už napřímo nebo kolem Plzně.
Jestli spíš to nebylo myšleno původně jako součást posílení kapacity z Temelína do NDR... chvíli to vypadalo, že se v Temelíně postaví další dva bloky, ne?
Je to jedno - obecně jsem rád, že v neklidné době máme stabilní přenosovou síť. Ještě tak kdyby se začlo něco dělat s místy problematickým stavem stárnoucí "poslední míle" v síti distribuční.
BTW, nebyla v plánu nějaká plynová elektrárna u transformovny Čechy - Střed ? Ta by se pro vykrývání německých výkyvů taky hodila...
Rád bych uvedl na pravou míru jednu zásadní nepřesnost, a sice Odolena Voda není obec, nýbrž město.
Obec = samosprávná jednotka, to Odolena Voda je. může to být vesnice nebo město, v tomto případě město.
To je jako byste napsal třeba obec Praha a přitom nesahá odolce ani po kotníky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se