Domů
Elektřina
Cílem čínské State Grid Corporation je vybudovat energetické impérium
sídlo State Grid Corporation of China

Cílem čínské State Grid Corporation je vybudovat energetické impérium

Největší energetická společnost na světě, čínská State Grid Corporation of China, má velké plány ohledně zahraničních akvizic. Společnost se po zpomalení růstu čínského trhu orientuje na investice v zahraničí. Cílem je diverzifikovat své příjmy a získat nové znalosti. Dlouhodobou vizí společnosti je vytvoření globální energetické sítě, která umožní nejenom přenos elektřiny mezi jednotlivými státy, ale také mezi kontinenty.

Společnost, jež je kompletně vlastněná vládou Čínské lidové republiky, se na území Číny stará o přenos a distribuci elektrické energie. Ačkoliv se její vize zdá jakkoliv utopická, State Grid Corporation of China je zřejmě jedinou společností, které by se kdy mohlo něco podobného podařit.

Z pohledu ročního obratu, který činí více než 330 miliard dolarů, se jedná o největší energetickou společnost na světě. Společnost má 1,87 milionu zaměstnanců (což je mimochodem téměř 1,5krát počet obyvatel Prahy) a jejím zákazníkem je každý sedmý obyvatel naší planety neboli 1,1 miliardy. Zisky společnosti dosahují více než zisky Apple a Boeing dohromady.

„Jedná se o stále významnějším společnost, která dělá extrémně velké investice,“ tvrdí Joseph Jacobelli, analytik společnosti Bloomberg Intelligence v Hongkongu.

Snížení rizika

Společnost chce rozšířením svých zahraničních aktiv diverzifikovat své příjmy a také získat potřebné znalosti a zkušenosti, které by mohla aplikovat na domácím trhu. Čínský energetický trhu s elektřinou totiž čeká reforma, která by měla do této oblasti přinést větší konkurenci.

Čínská vláda v prosinci oznámila, že ukončí monopol, který mají distributoři elektřiny na prodej elektřiny tím, že dovolí zákazníkům sjednávat ceny přímo s producenty elektrické energie. Jako součást plánu budou společnosti jako State Grid zajišťovat přenos elektřiny za vládou stanovenou cenu.

Tato reforma přenese na State Grid konkurenční tlak a zatraktivní pro společnost akvizice v zahraničí.

„Stejně jako u ostatních čínských státních energetických společností vyžaduje dlouhodobý budoucí růst a ziskovost State Grid, aby se společnost angažovala v zahraničí. To bude pokračovat tak dlouho, dokud má přístup ke kapitálu,“ tvrdí Philip Andrews-Speed, čínský energetický specialista Národní univerzity v Singapuru.

Společnost již investovala v Brazílii, Austrálii, Itálii a na Filipínách a poohlíží se po dalších příležitostech v Jižní Americe, Africe a sousedních zemích Číny, sdělil v únorovém rozhovoru viceprezident Wang Yimin.

Zatímco State Grid tím geograficky rozptýlí riziko a umožní svým zaměstnancům získat širší znalosti a zkušenosti, protistrany budou těžit z partnerství se světovým lídrem v ultra-vysokonapěťovém přenosu elektřiny.

Vize globální energetické sítě

Se svou dychtivostí rozšířit svou působnost za hranice Číny společnost plánuje vyvinout světovou energetickou síť v hodnotě 50 bilionů dolarů, která zajistí přenos elektřiny nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale také mezi kontinenty.

„Pokud železnice, silnice a internet mohou propojit celý svět, proč by nemohla být postavena globální energetická síť? Jediným problémem je, že lidé potřebují přijmout nové myšlenky a nenechat zastaralé myšlení postavit se do cesty inovacím,“ řekl předseda Liu Zhenya minulý týden v rozhovoru v Pekingu.

Ambice expanze State Grid budou limitovány pouze dostupnými možnostmi, ne financemi, dodal Liu. Podle něj může společnost pomoci při modernizaci elektrických rozvodných sítí a další infrastruktury a přinést nové přenosové technologie do zahraničních zemí, na které cílí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se