Unikátní propojení Dánska a Německa zase o krok blíže

Společnost Energinet.dk, provozující dánskou přenosovou soustavu, a německý 50Hertz plánují vybudovat přenosové vedení o kapacitě 400 MW, které by propojilo soustavy obou zemí přes Baltské moře. Projekt, který je unikátní v tom, že vedení bude zároveň propojovat dánské a německé offshore větrné parky, dostal souhlas od dánského ministra energetiky.

Podle dánského zákona musí veškeré investice do přenosové soustavy přesahující 100 milionů dánských korun (přibližně 362 milionů Kč) schválit ministr. Lars Christian Lilleholt, současný ministr energetiky, dal unikátnímu projektu zelenou.

Provozovatelé přenosových soustav Energienet.dk a 50 Hertz mají v plánu vybudovat vedení mezi dánskými a německými offshore větrnými parky a propojit tak obě soustavy přes Baltské moře.

Vedení by mělo být v provozu ke konci roku 2018

Německo má v Baltském moři větrné elektrárny Baltic 1 a Baltic 2. Necelých 30 kilometrů od Baltic 2 má vyrůst obrovský dánský offshore větrný park Kriegers Flak. Obě elektrárny budou propojeny dvěma podmořskými kabely na napěťové hladině 150 kV.

Soustavy ve východním Dánsku a Německu jsou dvě rozdílné synchronní oblasti. Proto je nezbytné vybudovat stanici, která nejdříve usměrní dánský střídavý proud, z kterého následně vytvoří střídavý proud, který již bude odpovídat kontinentální evropské synchronní oblasti.

Vzhledem k nižším nákladům a lepší údržbě je výhodnější umístit stanici na souši. Jako nejvhodnější místo byl zvolen německý Bentwisch.

Propojovací vedení by mělo být hotovo a spuštěno do konce roku 2018. Celkový rozpočet projektu je vyčíslen na 320 milionů eur. Až 150 milionů eur může být čerpáno z Evropského energetického programu pro hospodářské oživení (EEPR).

Autor úvodní fotografie: NHD-INFO

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *