Venkovní vedení

První podmořské vedení mezi Španělskem a Francií bude hotovo v roce 2025

Nové vedení mezi španělským Baskickem a Francií bude prvním propojením mezi těmito dvěma zeměmi, které bude podmořské. Hotovo bude v roce 2025 a téměř zdvojnásobí současnou přenosovou kapacitu na 5 000 MW.

Zahájení projektu oznámil minulý týden provozovatel přenosové soustavy Red Eléctrica de Espaňa (REE). Projekt bude značným přínosem zejména pro španělskou přenosovou soustavu, která zdaleka nesplňuje požadavky EU, resp. Energetické unie, podle kterých mají mít státy EU do roku 2020 mezinárodní propojení se svými sousedy ve výši 10 % z domácího instalovaného výkonu výroben. V případě Španělska by se jednalo o propojení o kapacitě 10 000 MW. V současnosti Španělsko disponuje 2 800 MW.

REE a provozovatel přenosové soustavy ve Francii (RTE) nyní spustili veřejné připomínkové řízení k projektu, který propojí Francii a Španělsko vedením v Biskajském zálivu. Toto je v souladu nařízeními EU, která podmiňuje výstavbu nové transevropské infrastruktury tím, že nejdříve musí mít veřejnost možnost se k projektu vyjádřit.

75 % vedení povede pod mořskou hladinou

Podmořské spojení bude dlouhé 370 kilometrů a výrazně přispěje ke zlepšení bezpečnosti a stabilitě dodávek na Pyrenejském poloostrově a současně umožní zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v obou zemích. Vedení pro přenos stejnosměrného proudu bude provedeno pomocí 4 kabelů, dva v každém směru, s přenosovou kapacitou 2 x 1000 MW.

Z celkové délky má vést 280 km pod mořskou hladinou, 10 km po souši ve Španělsku a 80 km po souši ve Francii. Předpokládané investiční náklady projektu, který byl již v roce 2013 byl přidán mezi evropské projekty společného zájmu, jsou 1 750 mil. eur.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *