Ropná plošina

Americký soud pozastavil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL

Soud v americkém státě Montana pozastavil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že vláda Spojených států ještě neprovedla úplnou analýzu dopadů projektu na životní prostředí. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Ropovod za osm miliard dolarů (183 miliard Kč) má být dlouhý 1900 kilometrů a přepravovat ropu z kanadské provincie Alberta do amerického státu Nebraska. Podle listu Great Falls Tribune přichází rozhodnutí soudu v době, kdy se kanadská společnost TransCanada připravuje k výstavbě prvních částí ropovodu v severní Montaně.

Soudní rozhodnutí je příznivou zprávou pro ochránce životního prostředí, indiány i farmáře, kteří proti výstavbě ropovodu bojují už více než deset let. Soudce Brian Morris ve svém verdiktu uvedl, že vláda musí před pokračováním projektu vydat důkladnější analýzu jeho dopadů na životní prostředí.

ropný vrt na moři

Ilustrační foto

Verdikt souvisí s žalobou, kterou loni podalo na americkou vládu několik ekologických sdružení. Americký prezident Donald Trump začátkem loňského roku rozhodl exekutivním příkazem o pokračování výstavby ropovodu. Projekt v roce 2015 kvůli ekologickým obavám zrušil jeho předchůdce Barack Obama.

Podle Trumpa by měl projekt vést ke snížení cen pohonných hmot, tvorbě nových pracovních míst a snížení závislosti USA na zahraniční ropě.

„Trumpova administrativa se tento špinavý projekt pokusila vnutit americkému lidu. Nemohou však ignorovat hrozby, které by představoval pro čistotu našich vod a naše ovzduší,“ uvedla organizace Sierra Club, která se na žalobě podílela.

Autor:

Štítky: ,


2 odpovědí na Americký soud pozastavil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  Ropovod z Kanady sníží závislost USA na dovozu ropy 🙂
  A připomínám všem a Trumpovi zvláště, že zákon je více než něčí vyhláška, i kdyby ten někdo byl prezident.

  • Petr napsal:

   Je sice pěkné, že věční lháři a podvodníci snižují schopnost USA vést velkou nejadernou válku (kterou tam ovšem sami původně implantovali rozšířením obřízky), která závisí klíčově na kapacitách ocelářského a automobilového průmyslu spolu s dostupností veškeré severoamerické místní ropy.
   Ale připomínám všem, že to dělají pomocí rozkladu Západní kultury, morálky a rodin takovým způsobem, že tím způsobují genocidu nejen bílých křesťanů, ale i drtivé většiny původních obyvatel Evropy.
   Přitom globální síla Číny je už taková, že to celé ztratilo jakýkoliv původní smysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *