Domů
Plynárenství
Video: Roboti začínají nahrazovat těžaře ropy. Během pěti let běžné, říká odbornice
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Video: Roboti začínají nahrazovat těžaře ropy. Během pěti let běžné, říká odbornice

Poprvé v historii průmyslu těžby ropy a zemního plynu bude použit autonomní robot. Autonomní robot bude vyslán na ropné plošiny v Severním moři, kde bude sloužit k vizuální kontrole a detekci úniku plynu. Tvůrci projektu doufají, že autonomní roboti budou běžnou záležitostí do pěti let.

Deník the Guardian informoval o pokroku v sektoru offshore těžbě zemního plynu a ropy. Společnosti se tímto projektem zabývaly delší dobu a jejich výzkum přinese vytoužené ovoce. Již tento rok bude vyexpedován první autonomní robot na vrtné plošiny, a to konkrétně v Severním moři.

Nebezpečná práce pro roboty

Projekt o hodnotě 4 milionů liber má za úkol nahradit lidi autonomními roboty, aby tak pracovníci nemuseli dělat nebezpečnou a často nudnou práci. Zároveň tvůrci projektu doufají, že by se tímto krokem mohla změnit celá budoucnost tohoto těžebního sektoru.

Dle prvotního plánu by se robot měl nejdříve vydat na vrtnou plošinu v těžařské oblasti Shetland, kterou vlastní francouzský gigant Total, až následně se přemístí na vrtnou plošinu Alwyn od stejné společnosti.

Robot je vyroben australskou firmou Taurob a běží na softwaru od německé university TU Darmstadt. Primárním účelem robota je zatím vizuální kontrola a odhalování úniku plynu.

Dle Rebeccy Allison, manažerky ve společnosti Oil and Gas Technology Centre, autonomní roboti nemají nahradit práci offshore pracovníků, kteří musí pracovat v těžkých pracovních podmínkách ve vzdálených místech a tím pádem mají nárok na vyšší odměnu.

„Není to odebírání jejich (pracovníků na vrtných plošinách) pracovních pozic. Je to dávání lidem možnost, aby mohli dělat jinou práci. Budeme i nadále potřebovat lidskou pracovní sílu. Je to o dovolení lidem se přesunout na onshore pracovní pozici,“ prohlásila k projektu Rebecca Allison.

Ne tak moc vzdálená budoucnost

Vize armády autonomních robotů, kteří budou řídit britský průmysl těžby ropy zemního plynu, je však ještě hodně daleko. „To se nestane zítra,“ dodává Allison. Dle jejího názoru to bude trvat ještě nejméně 5 let, než se podobní roboti stanou na vrtných plošinách každodenní záležitostí.

Ropný a plynárenský průmysl se umístil na 22. místě ze 40 průmyslových sektorů dle aktuálního reportu OECD, u kterých je největší šance, že budou automatizovány. Navíc dle stejného reportu by případná automatizace průmyslu neměla mít tak negativní dopad na pracovní místa, jak se dříve myslelo.

Zdroj úvodní fotografie: dentons.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
4. duben 2018, 11:59

Dokud robotů moc nebylo, tak se mediálně používali hlavně ke strašení dělníků, jak začíná jejich masový rozvoj, tak naráz novinářské ovečky přechází na chlácholení.

O dopadu kopírovatelné umělé inteligence, která zvládne ještě rychleji nahradit 90% bankéřů, byrokratů, úředníků, duševních umělců a vědců nad úroveň odborných laborantů, se naopak co to jde mlčí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se