těžba ropy zrychluje

Cena ropy Brent po více než roce přesáhla hranici 55 dolarů

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu a severomořský Brent se poprvé od loňského července dostal nad 55 dolarů za barel. Trh stále čerpá optimismus z dohody o snížení těžby ropy, kterou minulý týden uzavřeli členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Na konci tohoto týdne se producenti chtějí sejít a stanovit si konečné podmínky dohody.

Kolem 15:30 SEČ se barel Brentu prodával za zhruba 55,15 dolaru a proti předchozímu závěru přidával asi jedno procento. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala asi 0,6 procenta a nacházela se v blízkosti 52,15 USD za barel.

Od minulé středy, kdy se producenti na snížení těžby dohodli, už se cena ropy Brent zvýšila asi o 19 procent. Cena WTI se zvýšila zhruba o 16 procent.

OPEC minulý týden ve středu na své schůzce ve Vídni oznámil, že od ledna sníží těžbu o 1,2 milionu na 32,5 milionu barelů denně. Očekává se, že země mimo kartel OPEC se k dohodě o omezení těžby tento víkend připojí a těžbu sníží asi o 600.000 barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

Ilustrační foto

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 55,14 54,46
New York – Nymex WTI leden 52,13 51,68
Autor:

Štítky: ,


Jedna odpověď na Cena ropy Brent po více než roce přesáhla hranici 55 dolarů

  1. Vladimír Novák napsal:

    O co vám jde, kdy přesáhla 55 dolarů? Nebo to bylo vaše zbožné přání?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *