Těžba ropy

Ceny ropy dál výrazně rostou, podpořil je pokles zásob v USA

Světové ceny ropy dnes vymazaly počáteční ztráty a obnovily růst. Posílily je odpolední údaje o překvapivém poklesu ropných zásob na americkém trhu. Ropný trh nadále podporují pokračující hluboké výpadky produkce v Kanadě a Nigérii.

Severomořská ropa Brent kolem 16:40 SELČ vzrostla o 2,7 procenta na zhruba 46,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o jeden dolar, tedy více než dvě procenta, na 45,66 USD. V úterý ceny ropy získaly tři až čtyři procenta.

Zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 3,4 milionu barelů a zaznamenaly první pokles od března. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom čekali nárůst o 714.000 barelů. O více, než se čekalo, klesly rovněž zásoby benzinu a dalších ropných produktů, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Těžba ropy

Těžba ropy, ilustrační fotografie Zdroj: dentons.com

Ropu v posledních dnech podporují rozsáhlé výpadky produkce v Kanadě a Nigérii. V Kanadě těžaři odstavili velkou část kapacit těžby ropných písků kvůli obřímu lesnímu požáru v provincii Alberta. Série útoků na nigerijskou ropnou infrastrukturu snížila těžbu ropy největšího afrického producenta ropy nejníže za 22 let.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčervenec46,7045,52
New York – NymexWTIčerven45,6644,66

 

Podle EIA může cena ropy vzrůst až k $76 za barel v roce 2017

K poslednímu růstu cen ropy se vyjádřila také agentura EIA, která očekává, že by v příštím roce mohly ceny ropy vzrůst až k 76 dolarům za barel. Agentura to oznámila v návaznosti na rostoucí spotřebu suroviny tuto středu.

EIA očekává vyšší spotřebu především v rozvojových ekonomikách v Asii, Středního východu a Afriky, což agentura oznámila ve svém výhledu na světové trhy.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *