shale oil rig břidlicová ropa

Ceny ropy hledají směr, vliv má stále především objem těžby

Ceny ropy se dnes pohybují bez jasného směru, střídavě mírně zpevňují a klesají. Náladu na trhu ovlivňují zejména zprávy o těžbě v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Vývoz kartelu se v červenci zvýšil, ale největší vývozce, což je Saúdská Arábie, podle zdrojů plánuje dodávky zákazníkům snížit.

Krátce před 18:00 SELČ cena severomořské ropy Brent přidávala téměř 0,2 procenta na 52,45 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu měla k dobru 0,1 procenta na 49,45 dolaru za barel.

Trh je podle analytiků ve fázi konsolidace po prudkém růstu v období od poloviny června do konce července. Cena americké ropy díky tomu na několik týdnů vystoupila nad 50 dolarů za barel. Od té doby se drží kolem této hranice.

Vývoz ropy ze zemí OPEC v červenci vystoupil na nový rekord, hlavně kvůli Nigérii a Libyi, na které se nevztahuje dohoda o snížení těžby. Oživení těžby v těchto zemích ale komplikuje snahy kartelu snížit dodávky na trh a vyvolává pochybnosti o efektivnosti dohody o snížení těžby.

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco se naopak chystá snížit v září dodávky svým zákazníkům po celém světě minimálně o 520.000 barelů denně, uvedla s odvoláním na informovaný zdroj agentura Reuters. Největší vývozce ropy na světě tak chce pomoci udržet nízké dodávky ropy na trh.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 52,45 52,37
New York – Nymex WTI září 49,45 49,39
Autor:

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *