Těžba ropy, pokles cen ropy

Ceny ropy jsou nejníže za 11 dní, čeká se další růst těžby v USA

Ceny ropy na světových trzích dnes klesají a dostaly se nejníže za 11 dní. Reagují tak na předpoklady, že těžba ropy z břidlic v USA v květnu zřejmě vykáže největší měsíční nárůst za více než dva roky. Ropa Brent v průběhu dne spadla až na 54,76 USD za barel, minimum od 7. dubna.

Kolem 17:30 SELČ se Brent prodával zhruba za 55,25 dolaru, což byl pokles asi o 0,2 procenta. Americká lehká ropa WTI stagnovala v blízkosti 52,70 dolaru za barel a během dne spadla až na 52,14 USD, také minimum od 7. dubna.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) předpokládá, že těžba ropy z břidlic příští měsíc vystoupí na 5,19 milionu barelů denně. Trh se obává, že tento nárůst zmaří snahy producentských států snížit nabídku a podpořit cenu suroviny na světovém trhu.

Analytici finančního ústavu Commerzbank podle agentury Reuters poznamenali, že bitva mezi arabskými producenty a těžaři z břidlic má k rozuzlení daleko. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se sice snaží dosáhnout trvalého deficitu v těžbě, proti tomu jdou ale zájmy producentů mimo OPEC, v první řadě těch z USA.

Těžba ropy

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červen 55,24 55,72
New York – Nymex WTI květen 52,69 53,04
Autor:

Štítky:


Jedna odpověď na Ceny ropy jsou nejníže za 11 dní, čeká se další růst těžby v USA

  1. Josef napsal:

    Břidlice jsou pro kartel jen dočasný problém, dříve nebo později se při dané cenové hladině růst těžby zastaví. Spíše je to o tom jestli svět bude ochoten kupovat ropu za ceny okolo 100 USD jako tomu bylo dříve . Podle mého názoru spotřeba ropy poroste jen v případě , že cena bude relativně nízká. Vývoj šel rychleji než se zdálo ještě před rokem a dnes už není vůbec jisté jestli nebude pro Číňany , Indy a další , kteří dosáhnou na koupi automobilu v příštích 15 letech výhodnější začít rovnou s el. mobilem. To by ovšem znamenalo ,že počet automobilů na benzín a naftu by začal celosvětově klesat a poptávku by táhla pouze nákladní doprava a chemický průmysl. Chemický průmysl už také není co byl před 20 lety , dnes existuje řada alternativ k ropě jako vstupní suroviny pro mnohé výrobky chemický průmyslu a velký podíl plastů je dnes pálen ve spalovnách což by při drahé ropě patrně minimálně z části také odpadlo. Nakonec dražší ropa by mohla přinést i růst podílu elektromobilů v nákladní dopravě a minimálně v USA masový přechod tahačů na domácí zemní plyn. Tyto scénáře zcela určitě nenastanou, protože v OPECU to vědí také a budou držet ceny ropy hluboko pod 100 USD, tím státy jako Saudská Arábie neztratí svůj vliv ve světě i když každému už bude jasné , že ropa není tím čím bývala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *