Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr

Ceny ropy klesly na jedenáctileté minimum

Cena ropy Brent včera klesla na své více než jedenáctileté minimum. Obavy z nadbytečné světové produkce přetrvávají.

Světová produkce ropy se nyní pohybuje v blízkosti svého rekordního maxima a s další dodávkou ropy, která je připravena dorazit na světový trh z Íránu a Libye, lze očekávat další pokles ceny.

Kartel OPEC nadále hodlá držet svůj tržní podíl v naději, že USA sníží produkci, což se prozatím neděje. Snížení americké produkce se dá teoreticky očekávat v roce 2016, jelikož americké společnosti jsou do konce roku proti cenovým výkyvům zajištěny (zahedgovány) na vyšší hodnoty než pro rok 2016.

Spread (rozdíl cen) mezi ropou Brent a americkou WTI se dále snížil, jak se trh připravil na konec 40 let starého zákazu vývozu americké ropy. Ukončení zákazu podepsal prezident Obama v pátek.

Americká WTI se včera odpoledne obchodovala za 34,20 dolarů za barel po té, co dosáhla denního minima 33,98 dolarů za barel.

Cena ropy Brent se včera pohybovala okolo 36,30 dolarů za barel, v průběhu dne klesla až na 36,04 dolaru za barel, nejnižší hodnotu od července 2004. Ropa Brent tento měsíc zaznamenala pokles ceny o téměř 19 %, nejstrmější pokles od hospodářské krize v září 2008.

„Základní předpoklady jsou medvědí. Momentální vyšší teploty zabíjí trhy a převis nabídky tlačí ceny dolů.“
Phil Flynn, analytik společnosti Price Futures Group v Chicagu

Likvidita ropného trhu obvykle před obdobím dovolených klesá, což znamená, že vnitrodenní poklesy mohou být tímto jevem navýšeny.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *