Ropný vrt

Ceny ropy stagnují, drží se lehce nad dvouletými maximy

Ceny ropy dnes zaznamenaly minimální pohyb a drží se těsně pod nejvyšší úrovní za 28 měsíců. Podporuje je zejména přesvědčení trhu, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) spolu s dalšími producenti prodlouží dohodu o omezování těžby.

Krátce po 18:00 SEČ barel severomořské ropy Brent přidával 0,05 procenta na 63,96 dolaru. Cena americké lehké ropy WTI stagnovala na úrovni 57,13 USD/barel.

Vzestup cen v posledních týdnech je výsledkem jednak úsilí OPEC a Ruska o snížení nabídky na globálním trhu, jakož i silné poptávky i rozmáhajícího se politického napětí. Všeobecně se předpokládá, že na příštím jednání 30. listopadu producenti dohodu o omezování těžby prodlouží.

Platnost stávající končí v březnu 2018. Obchodníci nicméně poznamenávají, že s růstem cen ropy se bude zvyšovat i její produkce v USA. Podle prognózy Úřadu pro energetické informace (EIA) stoupne na 9,2 milionu barelů denně letos a deset milionů b/d v příštím roce z loňských 8,9 milionu b/d.

K růstu cen ropy přispívá silná poptávka v jihovýchodní Asii, kde se počet ropných tankerů od června snížil na polovinu.

Nicméně na trhu panuje nervozita z eskalace napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což jsou členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), a přispívá k ní také protikorupční tažení v Saúdské Arábii.

Ropa texas

Ilustrační foto

Podle některých analytiků by cena barelu ropy mohla v reakci vyletět nahoru tak o 50 centů. Očekávají ale, že ceny ropy v dohledné době stabilní rozhodně nebudou.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 63,96 63,93
New York – NYMEX WTI prosinec 57,13 57,17
Autor:

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *