Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr

Čistý zisk ropné firmy Rosněfť se za 1Q propadl o 75 procent

Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť se v prvním čtvrtletí propadl o 75 procent na 14 miliard rublů (zhruba pět miliard Kč). Oznámila to dnes firma, která se podobně jako další těžaři ropy potýká s nízkými cenami suroviny.

Zisk výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 33 miliard rublů. Celkové tržby společnosti se v prvním čtvrtletí snížily o 21 procent na 1,05 bilionu rublů. Objem těžby přitom klesl pouze o procento na 4,1 milionu barelů denně.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel.

těžba ropy zrychluje

V současnosti se pohybují kolem 50 dolarů za barel. Nadále se tak nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel.

S negativními dopady nízkých cen ropy se v poslední době potýkají ropné společnosti po celém světě. Britský ropný gigant BP, který v Rosněfti vlastní pětinový podíl, vykázal za první čtvrtletí pokles zisku o 80 procent.

Čtvrtletní zisk druhé největší ruské ropné firmy Lukoil se propadl o 60 procent.

Autor:2 odpovědí na Čistý zisk ropné firmy Rosněfť se za 1Q propadl o 75 procent

  1. mykanec napsal:

    Z toho se kremlfilové na Novinkách a iDnesu vopupínkujou.

  2. Kuk napsal:

    Financování islámských teroristů a paranoidních ruských imperialistů dostává na frak. Klasicky to nejvíc odskáčou obyčejný lidi. Kdybych moh tak už si nikdy nekoupím žádný auto se spalovákem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *