Těžba ropy

Ekonomika průzkumu ložisek ropy a plynu se má v příštím roce zlepšit

Objevování nových ložisek ropy a zemního plynu by se mělo dle zprávy konzultační společnosti Wood Mackenzie stát v příštím roce opět ziskovým. Největším dílem by se na ekonomice odvětví mělo podepsat výrazné snižování výdajů.

Celkové investice v odvětví podle Wood Meckenzie v příštím roce nepřekročí 40 miliard dolarů vydaných v letošním roce. Přesto by však počet vrtů měl vzhledem k nižším nákladům dosahovat zhruba stejných hodnot jako v tomto roce.

„Odvětví má v roce 2017 dobré šance dosáhnout dvouciferné návratnosti. Chytřejší volby portfolia a nižší náklady se vyplácejí již nyní.“

Andrew Latham, viceprezident společnosti Wood Mackenzie

Podle Wood Mackenzie se investice do vyhledávání ložisek budou v příštím roce podílet na tzv. upstream sektoru, tedy části věnující se objevování ložisek ropy a zemního plynu, průzkumným vrtům a následně provozu těžebních zařízení, pouhými 8 procenty, což je výrazně méně ve srovnání s dlouhodobým průměrem 14 %.

Cena ropy Brent by dle odhadů společnosti měla začít výrazněji stoupat v roce 2019, kdy by se její průměr mohl pohybovat okolo 77 dolarů za barel. Vyšší investice do průzkumu ložisek by se poté projevily s jedno až dvouletým zpožděním.

Počet vrtů v USA roste

Trend rostoucích cen ropy se rovněž odráží na počtu aktivních vrtů ve Spojených státech, kdy těžaři v průběhu tohoto týdne otevřeli nejvíce vrtů od léta loňského roku. S 21 otevřenými vrty se jejich celkový počet navýšil na 498.

Poté, co cena ropy začala stoupat po dosažení historických minim, zvýšili američtí těžaři v průběhu posledních šesti měsíců počet aktivních ropných vrtů o 182.

Navzdory navyšování počtu aktivních vrtů se jejich hodnota ani zdaleka neblíží číslům z října 2014, kdy podle odhadů Baker Hughes proudila ropa z více než 1600 amerických vrtů. Hluboký propad cen černého zlata z přibližně 107 dolarů za barel v červnu 2014 na téměř 26 dolarů v únoru letošního roku následně srazil počet vrtů na šestileté minimum (316 v květnu 2016).Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *