Těžba ropy

Evropská unie prodloužila energetické sankce proti Rusku

Evropská unie opět prodloužila energetické sankce vůči Rusku o 6 měsíců. Sankce se týkají oblasti technologií a těžby ropy a přístupu na evropské trhy. Sankce byly prodlouženy z důvodu, že implementace mírové dohody z Minsku ještě nebyla zcela dokončena.

Zpravodajský portál Platts informoval, že Evropská unie prodloužila energetické, finanční a ekonomické sankce proti Rusku o 6 měsíců. Sankce byly uděleny v návaznosti na roli Ruska v konfliktu na Ukrajině a se současným prodloužením mají vypršet 31. ledna 2018.

Rada Evropské unie prodloužila sankce, které přímo ovlivňují činnost několika energetických společností na území Evropské unie, ve středu. Evropská unie poprvé uložila Rusku energetické sankce ve spojení s Ukrajinou v červenci 2014. Tyto prvotní sankce omezovaly přístup Ruska k evropským technologiím a službám v oblasti vývoje a průzkumu arktických, hlubinných a nekonvenčních zdrojů ropy.

V srpnu poté byly sankce rozšířeny a cíleny na největší ruské ropné společnosti Rosněfť, Gazprom Neft a provozovatele domácí přepravní soustavy Transneft. Tyto společnosti měly omezený přístup na evropský trh. Sankce jsou běžně platné na jeden rok, mohou být přezkoumány a po odsouhlasení všech 28 členů EU kdykoli změněny.

Prodloužení sankcí

Vůdčí představitelé EU se následně v roce 2015 rozhodli, že sankce budou aktivní, dokud se nedosáhne a neuplatní mírová smlouva z Minsku. Současné rozhodnutí o prodloužení sankcí o dalších 6 měsíců přišlo týden poté, co se dle dokumentu Evropské unie sešel Francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová.

Dohoda z Minsku zatím nebyla zcela implementována a tak se sankce musely dle dokumentu prodloužit. Od prvotního uložení energetických sankcí se jejich platnost každého půl roku prodloužila o dalších 6 měsíců.

Zdroj úvodní fotografie: dentons.com

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *