těžba ropy

Exxon Mobil více než zdvojnásobil zisk za první čtvrtletí

Americký ropný gigant Exxon Mobil v letošním prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na čtyři miliardy dolarů (téměř 100 miliard Kč) z 1,8 miliardy dolarů před rokem. Hospodářské výsledky podniku byly podpořeny růstem cen ropy a snižováním nákladů. Oznámila to dnes firma, která je největším veřejně obchodovaným producentem ropy na světě.

„Naše výsledky odrážejí nárůst cen komodit a podtrhují, že se nadále soustředíme na kontrolu nákladů a na provozní efektivitu,“ uvedl předseda správní rady a generální ředitel podniku Sarren Woods.

Celkové příjmy společnosti v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 30 procent na 63,23 miliardy dolarů. Objem její produkce přitom klesl o čtyři procenta na 4,2 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.

Zisk na akcii stoupl na 95 centů ze 43 centů před rokem. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 85 centů.

Světové ceny ropy začátkem loňského roku v důsledku nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Nyní se pohybují kolem 50 dolarů poté, co je podpořila listopadová dohoda předních těžařů na snížení dodávek na trh.

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *