Ropná polšina Valhall

GE sloučí aktivity v ropném a plynárenském sektoru s Baker Hughes

Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) se dohodl, že sloučí své aktivity v ropném a plynárenském sektoru se společností Baker Hughes, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropná pole. Oznámila to dnes firma. Spojením vznikne nový podnik s ročními tržbami kolem 32 miliard dolarů (zhruba 790 miliard Kč).

GE bude v novém podniku vlastnit podíl 62,5 procenta, zatímco akcionářům Baker Hughes bude patřit zbývajících 37,5 procenta. Akcionáři Baker Hughes v rámci spojení aktivit obdrží od GE jednorázovou dividendu ve výši 17,50 dolaru na akcii. Celkově jim tak GE vyplatí 7,4 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Ropná plošina na moři

Ilustrační foto

Dohodu o spojení aktivit již schválily správní rady obou podniků. Odsouhlasit ji ještě musejí akcionáři Baker Hughes. Nová firma bude z hlediska tržeb druhým největším hráčem na trhu se službami pro ropná pole za konkurentem Schlumberger.

Společnost Baker Hughes se před zhruba dvěma lety dohodla na spojení s větším konkurentem Halliburton. Proti fúzi se však kvůli obavám z narušení hospodářské soutěže postavila americká vláda a firmy se nakonec svého záměru vzdaly.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *