IEA: Dohoda o omezení těžby ropy funguje lépe, než se očekávalo

Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla produkce kartelu OPEC v lednu 32,1 milionů barelů denně. Některé ze členských zemí kartelu, zejména Saúdská Arábie, přitom omezily svou produkci více, než bylo požadováno.

Co se týče zemí mimo OPEC, Rusko při uzavření odhody souhlasilo s postupným omezením těžby ropy o 300 tisíc barelů denně, což je více než polovina z 558 tisíc barelů za všech 11 zemí, které se k dohodě zavázaly. Předběžná data zatím ukazují pokles v průběhu ledna o 100 tisíc barelů.

Přestože zatím nejsou k dispozici oficiální data, Omán tvrdí, že splnil svůj závazek snížit těžbu o 45 tisíc barelů a Kazachstán svůj cíl údajně překročil.

Vývoj nabídky a poptávky po ropě mezi lety 2013 a 2017. Zdroj: IEA

Vývoj nabídky a poptávky po ropě mezi lety 2013 a 2017. Zdroj: IEA

V případě produkce zemí, které se k dohodě nepřipojily, IEA očekává značný nárůst. Například celková denní těžba v Brazílii, USA a Kanadě by podle IEA mohla v letošním roce vzrůst o 750 tisíc barelů. Celkově by bilance produkce ropy mimo OPEC měla i po omezení těžby v 11 zemích letos stoupnout o 400 tisíc barelů denně.

Zásoby klesají, cena ale zatím nestoupá

S poklesem produkce se zmenšují i zásoby vytěžené ropy, které v zemích OECD klesaly v posledním čtvrtletí loňského roku o téměř 800 tisíc barelů za den. Na konci roku 2016 však byly o 286 milionů barelů vyšší než průměr za posledních pět let a ani na konci letošního prvního pololetí IEA nepředpokládá jejich pokles pod průměrné hodnoty.

Ačkoliv zásoby surové ropy a ropných produktů v posledních měsících klesají, výrazný růst cen ropy IEA prozatím nepředpokládá, a to i vzhledem k předpokládanému růstu v některých zemích. Dohoda o omezení produkce sice ke konci loňského roku přinesla růst o přibližně 10 dolarů za barel, ale od půlky prosince se již cena Brent drží na úrovni zhruba 55 dolarů.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *