IEA: produkce ropy v zemích mimo OPEC letos mírně poklesne

Nabídka na světovém trhu s ropou poklesla v únoru o 180 tisíc barelů denně na hodnotu 96,5 mb/d (milionů barelů za den), uvádí ve svém reportu pro březen Mezinárodní energetická agentura (IEA). Cena ropy naopak na začátku března vystoupala na své tříměsíční maximum.

Ve srovnání s loňským březnem se však jedná o nárůst o 1,8 mb/d. Nad mírným poklesem produkce v zemích mimo OPEC převažuje výraznější nárůst v členských zemích kartelu. IEA dále předpokládá, že v průběhu letošního roku poklesne produkce ropy mimo OPEC o 750 tisíc barelů denně na hodnotu 57 mb/d, tedy zhruba o 1,3 procenta.

V rámci OPECU poklesla těžba únoru o 90 tisíc barelů za den na hodnotu 32,6 mb/d. Mírný pokles zaznamenaly vzhledem k nárůstu těžby po zrušení sankcí vůči Iránu Irák, Nigérie a Spojené arabské emiráty. Nejvýznamnější producent kartelu, Saúdská Arábie, udržuje produkci na stabilní hodnotě.

Vývoj globální poptávky po ropě

Vývoj globální poptávky po ropě. Zdroj IEA

Znatelně zpomalilo i tempo růstu globální poptávky, zejména pak ve Spojených státech či Číně. Vzhledem k mírnému propadu v poptávce v posledním kvartálu minulého roku dosáhl meziroční růst ve srovnání s rokem 2014 pouze 1,2 mb/d. V letošním roce IEA předpovídá další nárůst poptávky, která by měla ke konci letošního roku dosáhnout hodnoty 96,74 mb/d, což je vůči hodnotám z konce roku 2015 (95,23 mb/d) nárůst o 1,5 mb/d.

Zdroj úvodní fotografie : Damian Gadal

Štítky: , ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *