Indická vláda schválila kontrakty na těžbu více než 40 ložisek ropy a zemního plynu, které těžební společnosti vysoutěžily v aukci konané v loňském roce. Navýšením domácí produkce Indie hodlá omezit svou závislost na dovozu fosilních paliv.

Celkem 31 licencí zahrnujících 44 ložisek ropy či zemního plynu schválila vláda těžebním společnostem, které se se státem následně podělí o zisk z jejich provozu. Podle odhadů indické vlády by z těchto polí mělo být v průběhu následujících 15 let vytěženo na 40 milionů tun ropy a 22 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Na seznamu se mimo státních společností objevila i řada privátních společností, které s těžbou ropy a zemního plynu nemají žádné předchozí zkušenosti. Vzhledem k růstu poptávky po ropě se tak indická vláda snaží přilákat více soukromých těžařů. Většina ze 47 společností, jež se o těžbu ucházely, pocházely z Indie, zahraniční společnosti byly pouze 4.

Podle dat serveru Platts letos Indie překoná Čínu v růstu poptávky po ropě již třetím rokem v řadě. V letošním roce by tak poptávka v Indii mohla vzrůst až o 7 % na 4,13 milionů barelů za den, zatímco v Číně pouze o 3 % na 11,5 milionů.

Indie nabídla k těžbě zásoby za 700 miliard rupií

Více než čtyři desítky ložisek ropy a plynu byly původně součástí nabídky celkem 67 ložisek, které vláda nabídla k těžbě loni v květnu na základě modelu sdílení zisku. Ložiska byla následně rozdělena do 46 oblastí, přičemž nabídky přišly na 34 z nich.

Před samotnými aukcemi se indický ministr pro ropu, Dharmendra Pradhan, vyjádřil, že nabízená ložiska obsahují zásoby ropy a plynu za více než 700 miliard rupií (266 miliard korun).

Podle ministra Pradhana má zemi pomoci ke snížení její závislosti na dovozu surové ropy pětibodový plán:

  • navýšení domácí těžby ropy a zemního plynu,
  • zvyšování energetické účinnosti,
  • podpora využívání alternativních paliv a obnovitelných zdrojů,
  • substituce na straně poptávky,
  • zlepšení rafinačních procesů.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *