Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto

Izrael nabídne k průzkumu rozsáhlá naleziště plynu a ropy

Izrael se chystá nabídnout k průzkumu ve svých vodách 24 územních bloků s nalezišti zemního plynu a ropy. Mělo by se tam nalézat kolem 2200 miliard kubíků plynu a 6,6 miliardy barelů ropy. Řekl to dnes agentuře Reuters izraelský ministr energetiky Juval Steinitz na základě nezávislých geologických odhadů. Odhad zdrojů plynu je více než dvojnásobkem dosud zjištěného objemu plynu v izraelských vodách.

Izrael má ve své části východního Středomoří podobně jako například Kypr potenciálně bohatá naleziště plynu, jejich rozvoj však dosud brzdila regulační nejistota a další faktory. Ministr Steinitz dnes ujistil, že věci se už daly rychle do pohybu, a dodal, že bloky by měly být připraveny k tendru do listopadu.

„Všechny problémy jsme kompletně vyřešili,“ řekl ministr.

Ilustrační foto

Izrael zjistil rozsáhlá pole plynu ve svých vodách už před sedmi lety. Vláda však ve snaze zajistit si co největší podíl začala měnit daňovou a vývozní politiku, což investory odradilo, stejně jako prudké kolísání cen energetických akcií.

V roce 2012 pak vláda průzkum podmořských polí zastavila. Mezitím ale vznikla nová regulační pravidla, akciový trh se stabilizoval a vláda dokončila všechny přípravy nezbytné k otevření oblasti investorům.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *